Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Řecko nesmí být „zachráněno“

Řecko nesmí být „zachráněno“. Prostě nesmí. To je totiž ta jediná možnost záchrany jak pro Řecko, tak pro zbytek Evropy. A tahle nutnost „nezáchrany“ teď vážně docela hoří.

Je o to urgentnější, o co víc se Čína řítí ke dnu. Zmateni? Vysvětlím.

Čína je od nás daleko jen zdánlivě. Čína je jako velmoc veličinou, která ovlivňuje globální ekonomiku. Tedy i nás. Je to asi měsíc, co jsem na tomhle místě varovala před moc a moc nebezpečným vývojem. Čínská akciová horečka se stala ukázkovou cenovou bublinou, která prostě musela prasknout. A ona před pár dny skutečně praskla. Jen během středy (8. 7.) čínské akcie poklesly o 7 % - což by samo o sobě nebyl až takový problém. Horší je, že za tři týdny se čínské akcie zřítily o více než 30 %. A to už je průšvih. V poslední době se totiž do spekulací zapojilo tolik Číňanů, že se ztráty dotknou skoro každého. Bylo mnoho těch, kteří měli našetřeno na auto a na poslední chvíli se rozhodli si místo auta koupit akcie. Právě to byl začátek konce. V době, kdy chytří už prodávali, naivkové ještě masivně nakupovali za své úspory původně určené na pračky, auta a byty. Teď, po odstartování propadu, nemají komu prodat.

Čínský regulátor varuje před iracionálními prodeji. Jenomže propad iracionální není – iracionální byl předešlý růst. Autority se snaží propad zastavit tím, že s 500 tituly burza pozastavila obchodování. Jenomže to je asi jako když řecké banky zavřely, aby se zabránilo jejich vyplenění – jednou stejně budou muset otevřít, a dost možná už s drachmou a znehodnocenými vklady. Zrovna tak čínská burza jednoho dne také bude muset obnovit obchodování, a to se znehodnocenými akciemi. Úřady vyzývají vedení podniků, aby své akcie levně vykoupili, a tím vytvořili po akciích umělou poptávku. Jenomže to je nesmysl – akcie totiž pořád nejsou dost „levné“ a ceny stále nejsou tam, kam patří. Čínská centrální banka chce akcie podpořit umělými nákupy. Jenomže umělé nákupy dluhopisů provádí i ECB. A zabránila řeckému bankrotu? Zabránila totálnímu znehodnocení řeckých dluhopisů? Nezabránila. Čínská také znehodnocení čínských akcií nezabrání, protože kde není zdraví akciových společností, tam ani centrální banka nebere.

Během jediného dne se tak kvůli propadům přestalo na čínské burze obchodovat s akciemi v hodnotě 2,4 bilionu dolarů. Což je sotva představitelné číslo, vedle něhož je řecká krize směšným liliputem, v němž jde jen o miliardy. A víte co? Až moc nápadně to připomíná začátek nové finanční krize. Číňané přicházejí o úspory. Nebudou mít na útraty - přestanou nakupovat. Nebudou mít na splátky dluhů – banky začnou mít potíže. A tak dál a dál – známý to scénář krizí.

A protože svět je zatraceně malý a vše je propojeno se vším, propad Číny se projeví na nejrůznějších místech světa. Je to začátek Onoho Velkého Praskání Oné Velké MegaBubliny, která obklopuje dnešní finanční svět? Možná. Možná ještě ne, možná je to jen první dějství a další dějství přijdou až za rok či za dva. Ale něco je jisté už teď:

Totiž proč vlastně v Číně došlo k celému tomu akciovému trapasu? Podobné spekulativní nafouknutí cen se stává, ale může být menší či větší – to když k němu přispějí centrální banky. A čínská centrální banka přispěla hodně. Přispěla tím, že nezvykle levnými úvěry a sypáním peněz do oběhu motivovala Číňany přehnaně se zadlužovat a uměle vytvářet poptávku. Už se souvislost s Řeckem začíná rýsovat?

Co přesně vlastně dělá ECB a obecně eurozóna tím, že Řecko uměle drží při životě? Sype peníze do oběhu, nutí Řecko ještě víc se zadlužovat a uměle vytváří poptávku po jinak bezcenných „cenných“ papírech. V Evropě sice není akciová bublina tak velká jako v Číně, ale stejně tu je.

Teď, právě v těchto dnech, jsme na křižovatce. Evropa se může svést spolu s čínskou katarzí, může nechat své burzy oslabit, euro oslabit, může pustit Řecko, dovolit mu, aby si aspoň dočasně žilo se svou vlastní měnou, aby si obnovilo konkurenceschopnost, aby si administrativně škrtlo své dluhy.

Anebo může svou příležitost spálit. Může se zabejčit, že Řecko nepustí, že ho „jako zachrání“, že dál nafoukne jeho dluh, že dál bude tisknout peníze, že dál bude uměle nafukovat ceny cenných papírů. Pokud to Evropa udělá, budeme následovat čínskou cestu. My, Slováci, Řekové, Němci. Celá Evropa.

Moc doufám, že evropští politici se pro jednou projeví jako nedokonalí diplomaté a nezvládnou se s Řeckem dohodnout. Plky o „nutnosti solidarity“ jsou právě jen plky pro veřejnost. O nic jako solidarita tu vůbec nejde. Jde o to, že další peníze pro Řecko by ještě víc rozevřely už tak obrovsky otevřené nůžky mezi reálným stavem podniků, domácností, prostě hmatatelné ekonomiky na jedné straně, a mezi cenami v obchodech, cenami bydlení, hodnotou peněz v penzijních fondech, prostě finančním obrazem ekonomiky na straně druhé. Čím jsou tyto nůžky otevřenější, tím hůř to končívá. Právě teď máme historickou šanci nůžky trochu uzavřít.

Mám ale ukrutný strach hraničící s jistotou, že šéfové Evropské komise, Evropského parlamentu, MMF, ECB, ani premiéři jednotlivých zemí vůbec nechápou, která bije.

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 10.7.2015 8:00 | karma článku: 48,26 | přečteno: 26153x
  • Další články autora

Markéta Šichtařová

Vláda se rozhodla akcionáře ČEZu trestat za vlastní neschopnost

Zabavování vydělaných peněz lidem je označováno všelijak: Většinou tak, aby označení zamaskovalo pravý stav věci. Válečná daň. Daň z nadměrných zisků.

27.4.2024 v 16:44 | Karma: 41,60 | Přečteno: 3453x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

23.4.2024 v 9:39 | Karma: 44,60 | Přečteno: 4264x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Digitální měna centrálních bank se stala realitou

V poslední době se vyrojila řada více či méně přesných či zmatených zpráv o tom, jak digitální měny centrálních bank (CBDC) začínají být uplatňovány na mezinárodním poli. To chci uvést na pravou míru.

18.4.2024 v 9:56 | Karma: 35,93 | Přečteno: 2113x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Cesta do pekla aneb zvažuje se nová daň

Nepřestává mě fascinovat, s jakým nadšením lidé volají po nových daních, aniž by si uvědomili, že napříště mohou být na řadě. Okřídlené „nesuď a nebudeš souzen“ bych parafrázovala jako „nevolej po vyšších daních a nebudeš zdaněn.“

14.4.2024 v 15:04 | Karma: 38,88 | Přečteno: 2771x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Z tohoto důvodu energie zůstanou drahé

Symbolem zeleného tažení Evropy je koncept emisních povolenek. Nebo jinak řečeno: Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem EU pro pokus o snížení emisí skleníkových plynů.

6.4.2024 v 8:00 | Karma: 40,46 | Přečteno: 2352x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Trojský koník v Evropě. San Marino se stalo základnou ruských špionů

29. dubna 2024

Premium Jeden z nejmenších států v Evropě vzbuzuje čím dál větší pozornost západních tajných služeb....

Jaká práce lidem zbyla? Spolupráci s OpenAI vedou z médií i Financial Times

29. dubna 2024  19:39

Financial Times (FT) se stal prvním významným britským zpravodajským médiem, které uzavřelo...

Špehovali, zpřístupňovali trezory. Jak se ruští „krtci“ ve Vrběticích činili

29. dubna 2024  19:34

Série výbuchů a incidentů v Evropě, včetně explozí v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014,...

Rušení GPS se vyostřilo. Dvě letadla z Finska do Estonska nedoletěla

29. dubna 2024  14:24,  aktualizováno  19:15

Pobaltské země varovaly, že rušení signálu GPS, ze kterého je obviňováno Rusko, by mohlo způsobit...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 686
  • Celková karma 43,31
  • Průměrná čtenost 20154x
Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články