Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 24. září 2023 Jaromír

P98e33t36r 80K91o30t81y12z68a

14. 9. 2023 13:44

Přesně, jak to řekl president NKÚ: tohle už není tržní, ale dotační ekonomika.

Dotace jsou zločin. Ale mocipáni budou neustále rozdávat z cizího. 2x tunel solární, teď tunel izolační.

Problem nejsou dotace ale na co dotace jdou.

Když se lidem zvednou daně, sice budou brblat, ale nakonec neudělají nic proti. Zato ti dotačně závislí budou řvát, demonstrovat ..a nejvíc ty nejzbytečnější "neziskovky". A to už by se nelíbilo EU Tak proto ta "cesta menšího odporu".

Hlavní problém dotací je, že u nás se z nich staví rozhledny stezky v korunách stromů anebo inovativní linka na toustový chléb...

V polsku je dávají na dálnice a infrastrukturu, kam by dotace měli jít – defacto to jsou jen investiční náklady státu...

Pak se tu nadává na EU, že ona to dává na blbosti...nedává, ty rámci si volíme sami my Češi, takže je jen chyba našich politiků, že to předem slíbí na úplné nesmysly...

Foto

Hlavní problém dotací je, že jsou a je úplně jedno na co se dají.

Dotace jsou pouze cestu pro navyšování ceny pro koncového zákazníka. Sanování podnikání v době Covidu jen přineslo nezasloužené příjmy mnohým podnikatelům, kteří na tom parazitovali. Nevím z jakých důvodů stát přispíval živnostníkovi, který stejně dříve odváděl nulovou daň. Takže si každý z nás vydržoval např. hospodského, či holiče, který nás navíc stejně přišel ostříhat domů "na tajňačku". Současný ozdravný vládní balíček je jen alibistické rozhodnutí vlády, které veřejné finance neozdraví ani omylem.

Kazdy rok vlada snizi deficit o desitky miliard. Nevim zda proto je treba prohlasovat ze rozpocet je o nicem. Sice bych si predstavoval rychlejsi formu uspor ale kdyz snizite vydaje na prijatelnou mez tak je treba pocitat ze pristi vlada bude Babisova a pak jsme to vsechno prozili zbytecne, Babis zase naseka dluhy.

Jenže snížení výdajů státu znamená propuštění minimálně 30% zaměstnanců státu. A protože lékařů, učitelů, policistů a hasičů je dlouhodobě málo, musí se propouštět mezi zaměstnanci ministerstev a státních institucí. A samozřejmě omezovat dotace, které nejdou z rozpočtu EU. Koho tedy propustit? Především je třeba omezit dohled státu. Stát by měl fungovat jako podpůrný aparát pro podnikatele, aby se jim tu dobře podnikalo. Ne jako dozorce, jestli platí vše a včas. A v té chvíli jsou zbyteční všichni, kdo pracovali pro a obsluhovali EET. A takhle by se mělo pokračovat. Zrušit nějaký zbytečný dozorový orgán a pak propustit jeho zaměstnance, placené ze státních peněz. Ono by se pro ně na trhu práce místo našlo. A sice by museli pracovat, ale zase by byli ohodnoceni za práci.

J30i63ř29í 45V81o48l78n26ý

14. 9. 2023 18:43

Naši výhodnou zeměpisnou polohu nám nikdo nevezme, o tom naši ekonomičtí alarmisté taktně mlčí. I kdybychom měli deficit 4% ročně, tak bude trvat dekády než doženeme deficit Francie, který stále poroste.. Ne, že bych o to stál, ale v úvahu se to vzít musí. Hlupáci ve vládě a jejich poraděnkové umí akorát extrapolovat současnou situaci, ale předpovědět vývojové zlomy neumí nikdo. Jak by se to také mohli naučit? Sezení v ministerských kancelářích je to nenaučí. Jsem přesvědčen, že se tam najde nemálo zjevů, kterým nic neříkají ani jednoduché integrály nebo derivace. A to už Napoleon řekl jednomu význačnému spisovateli, který si stěžoval, že ho neberou v akademii věd vážně. A to bylo někdy kolem roku 1800.

Jako perličku připomenu náš skvělý zákon o vyhodnocování vzorku hlasů na podporu prezidentských kandidátů. Politiků se k tomu vyjadřovalo spousta, ale rozbor předních matematiků byl nežádoucí. Nehledě nato, že ani zpětně nebyly listiny předány k posouzení, zda vzorek odpovídá celku.

Krásná, ale naivní představa. Bohužel, zrušením dotační politiky u nás (což by určitě ušetřilo spoustu peněz) byste jenom dokonala zkázu našich firem, které by na evropském otevřeném trhu skončily do půl roku. Takže sněte dál, ale strategické systémové řešení to bohužel není...

J68i73r79k25a 43N48o74v17á53k

14. 9. 2023 11:20

právě naopak, nechat zkrachovat firmy, co neumí žít dlouhodobě bez dotací je z dlouhodobého hlediska naprosto strategické a systémové.

byť krátkodobě bolestivé.

J94i87ř61í 46V43o62l70n80ý

14. 9. 2023 18:15

Říkal jsem to už dávno, ČR je s EU nekompatibilní. Pokud bychom vystoupili, tak nemusíme platit pravidelné a včasné příspěvky, národní podíl na dotacích, například Babišovi, pokuty, které nám ukládá evropský soudní dvůr a ztrácet čas implementací bruselských paskvilů, o společné burze s elektřinou nemluvě. Na clech a mýtech bychom vybrali majlant a snažili se o to, být co nejvíce soběstační.

Svou akceschopnost EU dostatečně předvedla na nákupu vakcín, které nikdo nechce a neschopností zavést celoročně letní čas, navzdory tomu, že měla oporu několika milionů hlasů v průzkumu.

J36i66ř31í 36V76o55l34n96ý

14. 9. 2023 17:52

Paní Šichtařová, podobně jako většina dalších ekonomů, také ráda hovořila o vysokém zdanění práce. Zrušení podivného Topolánkovo-Kalouskovského konstruktu superhrubé mzdy bylo jistě správným krokem, ale má to i odvrácenou tvář v podobě stamiliardové roční sekery. Očekávaný ekonomický zázrak se jaksi nekonal. Naopak naše moudrá vláda naučila cestovat časem nejchudší pětinu občanů a vrátila je do chudoby roku 2011.

Reálná situace naprosto vyvrátila bláboly pravicových ekonomů. Daně klesly, ekonomika stagnuje, deficity jsou vysoké a propad životní úrovně je bezprecedentní.

J24a22n 54V60ě36r86n13ý

14. 9. 2023 18:54

Superhrubá mzda byla podivná asi jen pro lidi, kteří neumí pracovat s procenty.

Ale jo, tohle je dobrý poznatek. Místní úderka skálopevně tvrdí že nižší daně povedou k ekonomické prosperitě, je tedy zvláštní že se to nikde neprojevilo. Miliardy zahučely v bezedných kapsách podnikatelů a skutek utek.

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS