Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Právě probíhá jedno z největších zestátňování historie

Je to skoro dvacet let, co jsem chodila na kurz demografie. Už tenkrát nás učili, jak v Africe a Asii proběhne demografická exploze, jak se jednoho dne armáda Afričanů a Asiatů dá na pochod.

A skončí v Evropě, kde lidé v honbě za penězi přestali mít čas mít děti.

Demografové to věděli vždy. A přesto dnes s otevřenými ústy hledíme na statistiky, že letos přijde do Německa 800 000 uprchlíků a že v příštím roce to bude pravděpodobně ještě víc. A úplně stejné to je s Čínou. Ekonomové věděli, že Čína nemůže růst donekonečna. A věděli, že jestliže si komunistická Čína skrze akciový trh hraje na kapitalismus, pak také ke kapitalismu patří recese. Tím pádem zpomalování Číny nemělo nikoho zaskočit. A přesto se dnes skoro všichni cítí zaskočeni.

Zdá se už téměř jisté, že globální ekonomika jako celek je už znovu za vrcholem svého hospodářského cyklu a nachází se v sestupné fázi. A tento sestup odstartovala právě Čína. V Číně je naakumulována řada nerovnováh, které hrozí vybublat na povrch a čínskou a skrze ni celou světovou ekonomiku zpomalit. Zdá se, že do tohoto bodu zlomu jsme se už dostali.

Finanční trhy vysílají zoufalé SOS. Čínské akcie pokračují v propadu, i když stát na burze mohutně intervenuje. V Číně vlastně právě v těchto hodinách probíhá jedno z největších zestátňování historie. Protože státní intervence na podporu čínského akciového trhu vlastně nejsou ničím jiným než gigantickým výkupem soukromého vlastnictví státem. Znárodnění obvykle probíhá za hubičku a za hranou zákona. V Číně naopak probíhá extrémně draze a paradoxně je i podle západních měřítek zcela legální: Stát jen kupuje to, co nikdo za nerozumné ceny nechce. Odhaduje se, že zatím do podpory trhu nainvestoval 141 miliard dolarů. To odpovídá třem čtvrtinám českého HDP. A stejně to nefunguje. Jen dnes (v pondělí 24. srpna 2015) čínská burza poklesla o 8,5 %. Klesla by ještě víc, kdyby s mnohými akciemi nebylo automaticky ukončeno obchodování kvůli dosažení maximálního denního limitu pro propad. Na trhu praská normální cenová bublina.

Jenomže Čína je vzhledem ke své velikosti klíčovou světovou ekonomickou silou. Díky propojenosti s Čínou už hlásí první známky negativního vlivu na své ekonomiky i Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Japonsko. Je tedy zjevné, že čínské problémy se přelévají dál a budou se šířit postupně po celé planetě.

Už přichází a ještě přijde další pokles čínské poptávky po komoditách. Ceny komodit proto padají. Ropa typu Brent je tak od začátku roku už levnější o 21 %, zažívá nejdelší sérii týdenních ztrát za posledních 29 let a stále ještě nenašla své dno. Trhy se připravují na velké změny v průmyslu v důsledku levnějších komodit. To je ohromný problém kupříkladu pro Rusko závislé na vývozu ropy.

Čína světu dvakrát nepomohla ani 3% oslabením své měny juan, protože 3 % se zdají být příliš málo na to, aby Čínu zachránila, ale dost na to, aby spustila nové kolo vyčerpávajících „měnových válek“, při kterých se země přetlačují, která víc uměle podhodnotí svou měnu, a tím poskytne větší vzpruhu svým exportérům. Měnové války už skutečně nabírají na obrátkách. Minulý týden už devalvoval své měny Kazachstán a Vietnam. Další země budou následovat.

A konečně obavy z prudkého čínského zpomalení tlačí na pokles akciových burz nejen v Číně.  Světové akcie jako celek mají za sebou nejhorší týden za poslední rok a tím to zřejmě zdaleka nekončí.

Těžko hledat typičtější obrázek globální ekonomiky, která se přehoupla do klesající fáze hospodářského cyklu. A když se v této situaci přeneseme do Evropy, můžeme přidat další dvě ingredience: Masivní imigrační vlnu, která Evropu ekonomicky i politicky vyčerpává, a Řecko, jehož sága má ještě daleko do konce.

To je na první pohled vražedná kombinace pro evropskou ekonomiku, není-liž pravda? Ale podívejme se na věc nezaujatýma očima. Už velmi, skutečně velmi dlouho se obávám, že nezodpovědná politika (nejen) evropské centrální banky spočívající ve výkupu nebonitních dluhopisů a hrnutí ničím nekrytých a nově vytištěných peněz do oběhu je nebezpečná. Že v okamžiku nastartování déletrvající obnovené důvěry spotřebitelů by to mohlo vést k výtrysku nečekaně silné inflace.

Jenomže teď se zdá, že všechno bude v nejbližší budoucnosti trochu jinak. Že Evropa má neskutečné štěstí v neštěstí. Totiž zdá se, že jí takové období déle trvající spotřebitelské důvěry nebude dopřáno. Dříve, než mohla zažít delší periodu růstu, totiž znovu mírně zpomaluje. Základní podmínka pro výbuch inflace tedy mizí. A současně s tím klesající ceny komodit tlačí spíš na pokles, nikoliv na růst cen, což bude dál přivádět ČNB k šílenství.

Možná se výhled na zpomalení evropského růstu nezdá být moc lákavý; nicméně musíme si uvědomit tři věci:

Zaprvé Česko právě teď nebývale silně roste a má tak slušný polštář, aby evropské zpomalení obstojně ustálo.

Zadruhé Česko je silně navázané na německou ekonomiku, a ta se chová netypicky: Německo při posledním zpomalení Evropy dokázalo neuvěřitelně využít vyklizení obchodního prostoru méně šťastnými zeměmi a svou pozici na evropském trhu dokonce posílilo, což zprostředkovaně je dobrou zprávou i pro nás.

A zatřetí – dosud jsme se mohli bát, že eurozóna zažije hospodářské zrychlení, zlepšení spotřebitelské nálady a s odstupem roku nebo dvou výtrysk inflace. Teď se ale pod vlivem Číny vše mění. Jako pravděpodobnější scénář se na základě Čínou úplně nově rozdaných karet jeví, že eurozóna bude procházet několikaletým obdobím nízkého růstu sotva kolem nuly nebo těsně nad nulou spojeným s extrémně nízkou inflací i nízkými úrokovými sazbami.

To si tedy umím si představit i mnohem horší varianty. Takže si vlastně nemáme zase tak moc na co stěžovat.

 

Autoři: Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová

Autor: Markéta Šichtařová | pondělí 24.8.2015 17:34 | karma článku: 46,97 | přečteno: 29808x
  • Další články autora

Markéta Šichtařová

20 let komunitního soužití

Prvního května to bude právě 20 let, co jsem si vzala PePu. PePa byl syn našich sousedů, takže jsme spolu vyrůstali a znali se od dětství.

30.4.2024 v 7:46 | Karma: 45,77 | Přečteno: 6912x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Vláda se rozhodla akcionáře ČEZu trestat za vlastní neschopnost

Zabavování vydělaných peněz lidem je označováno všelijak: Většinou tak, aby označení zamaskovalo pravý stav věci. Válečná daň. Daň z nadměrných zisků.

27.4.2024 v 16:44 | Karma: 43,69 | Přečteno: 5258x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

23.4.2024 v 9:39 | Karma: 44,87 | Přečteno: 4704x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Digitální měna centrálních bank se stala realitou

V poslední době se vyrojila řada více či méně přesných či zmatených zpráv o tom, jak digitální měny centrálních bank (CBDC) začínají být uplatňovány na mezinárodním poli. To chci uvést na pravou míru.

18.4.2024 v 9:56 | Karma: 36,23 | Přečteno: 2214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Cesta do pekla aneb zvažuje se nová daň

Nepřestává mě fascinovat, s jakým nadšením lidé volají po nových daních, aniž by si uvědomili, že napříště mohou být na řadě. Okřídlené „nesuď a nebudeš souzen“ bych parafrázovala jako „nevolej po vyšších daních a nebudeš zdaněn.“

14.4.2024 v 15:04 | Karma: 39,02 | Přečteno: 2887x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 687
  • Celková karma 43,48
  • Průměrná čtenost 20125x
Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články