Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Platební neschopnost na spadnutí

24. 05. 2023 8:00:00
Osm nebo devět dnů zbývá, než Spojeným státům americkým dojdou peníze. Osm či snad devět dnů totiž chybí do okamžiku, kdy by se USA mohly ocitnout v platební neschopnosti kvůli tomu, že zavčasu nezvedly svůj dluhový strop.

Čas odtikává stále hlasitěji. A nervozita vzrostla na globálním finančním trhu zejména poté, co americká ministryně financí a bývalá guvernérka americké centrální banky Fed Jenet Yellenová upozornila na možnost nedostatku hotovosti v USA již v úvodu června.

Jednání o takzvaném dluhovém stropu je v USA běžnou záležitostí. Pravidelné zvedání dluhového stropu v USA je proces, který umožňuje vládě půjčovat si peníze na pokrytí svých výdajů a závazků. Dluhový strop je zákonný limit stanovující, jakou maximální částku může vláda dlužit. Pokud by limit nebyl zvýšen, USA by se dostaly do platební neschopnosti.

V první fázi by vláda bez možnosti půjčovat si peníze nebyla schopna pokrýt své výdaje a závazky, jako jsou platy vojáků, důchody, sociální dávky nebo splátky dluhu. Státní zaměstnanci by proto museli odejít na vynucenou dovolenou. V těchto prvních dnech po nárazu na dluhový strop by se proto ministerstvo financí muselo rozhodnout, které platy má přednostně uspokojit a které odloožit nebo snížit. Tohle se už v historii i stalo – a takový výpadek na pár dnů by byl nepříjemný, ale nikoliv zničující.

Pokud by se však nepodařilo vymanit se z této situace třeba do týdne, důsledky pro americkou i světovou ekonomiku by již začínaly být zcela zásadní. Svým rozsahem bychom to směle mohli přirovnat například k lockdownům v průběhu covidu. Velmi rychle by došlo ke ztrátě důvěry investorů v americký dolar, tedy k oslabení dolaru, ke skokovému poklesu akcií a propouštění pracovníků. Také by se zvýšily náklady na půjčování pro vládu i soukromý sektor, takže by se výrazně zhoršila platební morálka. A jistě si dokážete představit, že takové náhlé a plošné zhoršení platební morálky by bylo poslední ranou z milosti pro nalomené americké banky, které se stále nemohou plně vymanit z nedávné a jen dočasně odložené bankovní krize.

Zvyšování dluhového stropu bylo v minulosti zpravidla rutinní záležitostí, od roku 1960 byl dluhový limit zvýšen či zrušen zhruba 80x. Například jen za vlády prezidenta Donalda Trumpa byl zrušen třikrát. Jenomže v posledních letech se stále více stává předmětem politických sporů mezi republikány a demokraty, kteří mají rozdílné názory na rozpočtovou politiku a výdajové balíčky. Zdaleka nejde „jen“ o odlišný pohled na provozní finanční záležitosti. V jádru sporu je fundamentálně odlišný filozofický pohled na směřování americké politiky a ekonomiky. Republikáni si totiž uvědomují, že rostoucí zadlužování USA v konečném důsledku zvětšuje státní sektor na úkor soukromého, neboli znamená plíživý odklon od tržní ekonomiky směrem k ekonomice státní a socialistické. (Ostatně v USA v tomto ohledu jde o stejný jev, před jakým dlouhodobě varuji v Evropě.) Z tohoto pohledu někteří tvrdší Republikáni mohou boj proti zvyšování stropu vnímat i jako boj za záchranu tržní ekonomiky, což je tak zásadní téma, že i kalamita v případě nezvýšení stropu je přijatelnou platbou.

V mnohém to připomíná i oprávněnou aktuální kritiku proti konsolidačnímu balíčku v ČR: Republikáni totiž tvrdí, že zvýšení dluhového stropu není nezbytné pro splacení existujících závazku, ale pouze pro financování nových výdajů. Analogicky jako já tvrdím, že konsolidační balíček hlavně zvyšuje daně, ale šetří minimálně, přičemž problém není v příjmech rozpočtu, ale v jeho výdajích.

V pondělí na téma dluhového stropu jednali americký prezident Joe Biden a šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy. Výsledek žádný. Shodu je nutno najít tento týden, aby pak návrh stihl zavčasu schválit Kongres a Biden podepsat. Technicky vzato je tak čas už jen do neděle 28. května.

Historicky vzato, zatím se rozvrat veřejných financí vždy podařilo oddálit. Z tohoto pohledu tedy větší pravděpodobnost je, že se to podaří i nyní. Pokud ale ne – i když ta pravděpodobnost je menší - připravte se na náraz: Akcie i dolar posviští z kopce.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Markéta Šichtařová | středa 24.5.2023 8:00 | karma článku: 43.55 | přečteno: 11190x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Koruny nejsou peníze

Víte, jak se poznají peníze? Peníze jsou cokoliv, čemu společnost důvěřuje a co splňuje současně tři funkce:

7.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 33.85 | Přečteno: 1529 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 45.06 | Přečteno: 12190 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Proč konsolidační balíček nemůže fungovat

Kdekdo si stěžuje, jak to „zase vláda nezvládla“, že konsolidační balíček bylo možno udělat tak, či onak, v zásadě každý se snaží přihřát svou polívečku a stěžuje si na to které zvýšení daně, které postihne zrovna jeho.

17.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.64 | Přečteno: 7430 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Koruny nejsou peníze

Víte, jak se poznají peníze? Peníze jsou cokoliv, čemu společnost důvěřuje a co splňuje současně tři funkce:

7.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 33.85 | Přečteno: 1523 | Diskuse

Evžen Korec

Pokles stavební produkce nepřestává, ztrácela i v dubnu

Pokles stavební produkce nepřestává, ztrácela i v dubnu. V Praze se v rámci nové výstavby začalo stavět pouhých 78 bytů.

6.6.2023 v 17:20 | Karma článku: 4.16 | Přečteno: 192 | Diskuse

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 8.01 | Přečteno: 75 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.88 | Přečteno: 591 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.95 | Přečteno: 471 |
VIP
Počet článků 638 Celková karma 44.61 Průměrná čtenost 20908

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...