Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Chvála zisku, chvála kapitalismu

22. 12. 2021 8:13:20
Není to tak dlouho, co jsem byla v rámci jednoho pořadu v rozhlase dotázána, co mě baví na mé práci. Odpověděla jsem tím nejprostším a nejpravdivějším možným způsobem: Zisk.

Vzápětí se přihodily dvě věci současně. Jednak mi začalo přicházet mnoho emailů, v nichž lidé žádali o

radu se svými penězi... aby dosáhli zisku. A současně s tím mi začalo přicházet mnoho emailů, v nichž lidé vyjadřovali velké opovržení... nad touhou dosáhnout zisku.

Těžko říci, ale něco mi našeptává, že v devadesátých letech by průměrná reakce davu byla jiná. Že jiný by byl vzájemný poměr oněch emailů. To už nikdy nezjistíme. Jestli ale něco přímo dokonale symbolizuje davové myšlení roku 2021, pak je to právě ono opovržení... ziskem.

Už jen to slovo samotné dneska zní jako nadávka. Má podobný negativní náboj jako třeba slovo „chamtivost“, „lakota“, „psychopatie“ nebo „chlípnost“. Technicky vzato, vlastně s žádným z těch výrazů nemám zásadní problém. Tak třeba slovo „chlípnost“: znamená něco jako „žádostivost“, „sexuální chtíč“, „smyslnost“. Je něco špatného na biologické potřebě sexu? Není. Bez ní by se lidstvo nerozmnožovalo, tedy by vymřelo. A přesto slovo „chlípnost“ v sobě má jakýsi negativní náboj, jakési opovržení touto biologickou potřebou.

Anebo slovo „psychopat“: jedná se v nejširším psychologickém pojetí o člověka, který kvůli specifickému fungování svého mozku nedokáže cítit strach a současně nedokáže cítit a rozeznat některé typy emocí. Důsledkem všelijakého namixování schopností a neschopností cítit některé emoce je u jisté části psychopatů jakási „asociálnost“, u jiné části psychopatů je to naopak bravurní schopnost vykonávat specifické – a pro nepsychopata mimořádně stresující – činností. Takže třeba Neil Armstrong, první muž na Měsíci, byl nejen hrdina, ale také ukázkový psychopat, který při přistání ani na sekundu nezaváhal. Je to špatně? Není. Bez téhle schopnosti (či neschopnosti) některých jedinců by lidstvo nešlo kupředu. A přesto má slovo „psychopat“ v sobě jakýsi negativní náboj, byť jen určité procento psychopatů jsou skutečně „zlí psychopaté“.

Lidé si však z nějakého důvodu všechna tato a mnohá další slova spojili s negativním nábojem, aniž by se přesně zamýšleli nad tím, co na nich vlastně má být špatného.

Zisk je základním hnacím motorem prosperity. Ve světě, ve kterém člověk soupeří s člověkem o zisk, soupeří také člověk s člověkem o to, kdo bude lepší. Kdo vytvoří víc žádaných hodnot, tyto žádané hodnoty prodá a tím získá zisk. Zisk je hnací silou kapitalismu.

My ovšem už po nějaký čas čelíme světu neziskovému. Někdo předstírá, že mu o zisk nejde, ve snaze zalíbit se a zisku dosáhnout. Jiný na zisk skutečně nevěří, protože věří v pečené holuby létající do huby. Kdo vzývá zisk, vzývá pot, slzy a dřinu. Kdo vzývá ztrátu, vzývá krádež zisku těm, kdo pro zisk potí krev, a jeho přerozdělení těm, kdo místo soutěžení o nejlepšího usilují o dokázání ostatním, že jsou ti nejvíc neschopní, potřební, a ubozí, kterým musí být věnováno ukradené a přerozdělené bohatství.

V ziskovém světě má každý vše za peníze a hodnoty vznikají prací toho, kdo chce dosáhnout zisku. V neziskovém světě má každý vše zadarmo a hodnoty vznikají podepsáním dekretu o krádeži zisku tomu, kdo zisk vytvořil. Ovšem jen tak dlouho, dokud je z čeho brát. Jen dokud zbývá poslední zastánce zisku, který ještě má motiv něco tvořit, a kterému je co krást.

V dnešním neziskovém světě jsou moderní a žádaná různá slovíčka. Jako třeba „udržitelnost“, „společenská odpovědnost“, „občanská povinnost“, „solidarita“. Nerozumím jim. Nerozumím, co je udržitelného na ekonomicky zcela neudržitelné a fyzikálně nemožné snaze nahradit stabilní zdroje energie nestabilními, drahými, obnovitelnými zdroji. Nevím, co je solidárního na tom okrást na daních lidi, kteří dokáží zaměstnávat druhé, tvoří pracovní místa i hodnoty, a věnovat na dotacích jejich kradené zisky těm, kteří umí řídit stát jako firmu až skoro k bankrotu.

V tomhle světě nejedu.

A přesto si nepřipadám jako outsider. V mém paralelním světě, který vzývá práci, pot a zisk, se mi žije docela dobře. S dostatečnou kreativitou, optimismem a plánováním se dají přežít dokonce i roky, v nichž se značná část davu rozhodla opovrhovat ziskem, který tuhle část davu živí.

Přeji vám ten nejvyšší Zisk v roce 2022.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Markéta Šichtařová | středa 22.12.2021 8:13 | karma článku: 47.65 | přečteno: 16260x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Koruny nejsou peníze

Víte, jak se poznají peníze? Peníze jsou cokoliv, čemu společnost důvěřuje a co splňuje současně tři funkce:

7.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 34.08 | Přečteno: 1573 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 45.06 | Přečteno: 12213 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Platební neschopnost na spadnutí

Osm nebo devět dnů zbývá, než Spojeným státům americkým dojdou peníze. Osm či snad devět dnů totiž chybí do okamžiku, kdy by se USA mohly ocitnout v platební neschopnosti kvůli tomu, že zavčasu nezvedly svůj dluhový strop.

24.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 43.55 | Přečteno: 11191 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Proč konsolidační balíček nemůže fungovat

Kdekdo si stěžuje, jak to „zase vláda nezvládla“, že konsolidační balíček bylo možno udělat tak, či onak, v zásadě každý se snaží přihřát svou polívečku a stěžuje si na to které zvýšení daně, které postihne zrovna jeho.

17.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.64 | Přečteno: 7432 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Koruny nejsou peníze

Víte, jak se poznají peníze? Peníze jsou cokoliv, čemu společnost důvěřuje a co splňuje současně tři funkce:

7.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 34.08 | Přečteno: 1573 | Diskuse

Evžen Korec

Pokles stavební produkce nepřestává, ztrácela i v dubnu

Pokles stavební produkce nepřestává, ztrácela i v dubnu. V Praze se v rámci nové výstavby začalo stavět pouhých 78 bytů.

6.6.2023 v 17:20 | Karma článku: 4.17 | Přečteno: 195 | Diskuse

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 8.01 | Přečteno: 75 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.88 | Přečteno: 592 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.95 | Přečteno: 472 |
VIP
Počet článků 638 Celková karma 44.67 Průměrná čtenost 20908

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...