Integrací k rozkladu

7. 08. 2015 8:00:00
Když dva dělají totéž, není to totéž. Třeba kafe. Všude je stejné, a přitom všude jiné. Ital ho udělá skvělé. Čech průměrné. Angličan příšerné (takže si raději dáte čaj). Zrovna tak je to s integrací.

Dokonalou ukázkou nám budiž zbrusu nový bruselský nápad.

Sotva najdete někoho, kdo by řekl, že je špatné, když spolu státy spolupracují. Sotva také někdo bude proti tomu, aby si mohl bez víz a hraničních kontrol zajet nakoupit za hranice. Nebo aby si mohl za hranicemi založit firmu. Takže asi nikdo rozumný není proti integraci. Jenomže... není integrace jako integrace.

Vy narození před rokem 1989: Pamatujete si, jak jsme všechny holky musely mít na tělocvik modré kalhotky a kluci červené trenýrky? Nebyla to kolosální pitomost? Byla! Měla nás jenom postavit do lajny a ukázat, jak jsme údajně všichni stejné stádo poslušných sou-druhů. (Lezlo mi to krkem natolik, že jsem vždycky měla nachystanou nějakou výmluvu, jak se z tělocviku ulít.)

A z nějakého ne úplně jasného důvodu se dnes leckdo domnívá, že výraz „integrace“ znamená, že „vše bude stejné“. Uniformní. Stádní. A tenhle nepochopitelný dojem se šíří jako infekce všude kolem. A teď přichází i do bankovnictví.

Poslední bankovní krize ukázala, že pád bank může být tak drahý, že potopí celé státy. Příkladem může být Irsko. Bohatá zem se pokusila své banky stižené bankovní krizí zachránit a málem by se jí to krutě nevyplatilo, kdyby vzápětí sama nedostala mezinárodní záchranu. Ačkoli někteří politici občas s oblibou říkají, že nedopustí další krizi, sami pochopitelně vědí, že to je nesmysl. Krize ještě přijdou, jsou normální. A tak se koumá, jak to udělat, aby napříště stát – a tedy daňový poplatník alias volič - při problémech bank už nic neplatil. I vymyslela chytrá úřednická hlava, jak to udělat: Všechny banky v EU si budou muset půjčit od soukromých investorů. To znamená, že až příště banky budou mít problémy, už to nezaplatí ani státy, ani střadatelé, ale tito soukromí investoři. Jak „chytré“. Má to ovšem několik háčků.

Zaprvé kdo jsou ti investoři? Zelení mužíčkové z Marsu, kteří s námi nemají nic společného? Houbeles. To jsou také voliči. Nejspíš lidé, kteří si někde spoří na důchod. To právě oni mají skrze své fondy, pojišťovny, banky a další instituce půjčit jiným bankám. Protože tyhle fondy, pojišťovny, banky a další budou nashromážděné úspory klientů investovat do dluhopisů jiných bank, a tím jim budou půjčovat. Takže zatímco dnes je jasné, že záchranu bank platí stát a daňový poplatník, s novou regulací to bude „někdo neznámý“, ale nejspíš opět další banka a její klienti – daňoví poplatníci. Jediný rozdíl je, že nově se do problému jen zatáhne víc bank. Problém jedné banky se rozlije na banky dvě. Z malého problému se udělá velký. Logicky. Prostě když máte problém, nezmizí ze světa tím, že se hodí na jiného.

Druhý háček spočívá v tom, že půjčovat si má smysl jen tehdy, pokud nemáte peníze. Jen úplné ťululum si půjčí, když peníze nepotřebuje. České banky peníze nepotřebují. Jen se podívejte na tu masivní reklamu, jak snižují úrokové sazby a vnucují vám úvěry, tedy své volné peníze. Evropská regulace jim ale říká: „Je jedno, že máte hodně peněz a nevíte, co s nimi. Zadlužte se a půjčte si ještě další pro případ, že zbankrotujete.“ Jak zvrácené! To přeci nárůst zadlužení banky zhoršuje její zdraví, ne naopak!

Podle regulace by si měl jen český bankovní sektor půjčit více než 150 miliard korun. To je zatraceně hodně. Bankám tenhle úplně zbytečně vnucený a kontraproduktivní dluh zvýší náklady asi o 3 miliardy korun ročně. Tyhle náklady navrch někdo bude muset zaplatit. Hádejte kdo. No jistě – přeci my všichni klienti. Zbytečně zvýšené náklady bank se totiž projeví ve vyšších poplatcích a méně příznivých úrokových sazbách. Vyšší úrokové sazby pochopitelně zase brzdí ekonomiku.

Lze si vůbec představit krystaličtější příklad dokonalého morálního hazardu? Snaha ochránit regulací klienty bank se nakonec obrací v jejich neprospěch, protože banky jsou dohnány chtě nechtě k rizikovějšímu jednání. Že to není jen teorie, dokazují čísla: Například Komerční oznámila za druhé čtvrtletí meziroční pokles čistého zisku o 3,7 % kvůli nákladům na nový regulatorní požadavek ze strany ECB.

Takže když to sečteme, máme tu něco, co nepotřebujeme a nechceme (regulaci bank), co poškodí jednotlivce (na vyšších poplatcích a úrocích), zpomalí hospodářský růst (skrze dražší úvěry) a učiní banky rizikovější (skrze vyšší zadlužení), ale je nám to vnuceno ve jménu integrace, kterou si kdosi hloupě vyložil (jako regulaci a kult uniformity).

Sotva lze něco namítnout proti skutečné integraci, proti původním ideálům volného pohybu osob, kapitálu i zboží. Jenomže když se dnes podíváte na stávající EU, skutek utek. Díky přílivu migrantů názorně vidíme, že schengenský prostor v podstatě nefunguje, takže jsme donuceni stavět ostnaté dráty (já se Maďarsku vůbec nedivím). Cestovat z Francie do Británie je dnes za trest. To má být volný pohyb osob s trvalým pobytem v EU? Zákaz převodu peněz z Řecka do zahraničí má být snad volným pohybem kapitálu? A zkuste jako firma třeba prodat knížku ze Zlína do Trenčína. Ten počet daňových přiznání a složitých registrací, které musíte vyplnit kvůli jedné stokoruně! Výsledkem je, že obchod raději necháte plavat. A to má být volný pohyb zboží? Zato po celé EU možná bude kvůli integraci platit taková - s prominutím - idiocie jako zákaz panoramatických fotek. Nerozumím tomu, že lidé stále nechtějí vidět, že o tomhle přeci integrace není. Integrace nám měla dát víc svobod, ale v realitě nám svobody pořád víc bere.

Autoři: Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 7.8.2015 8:00 | karma článku: 44.11 | přečteno: 6693x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Kde asi soudruzi dělají s eurem chybu?

V posledních dnech jsem si mnohokrát vzpomněla na okřídlenou hlášku: Kde asi soudruzi udělali chybu? To když hned z několika různých pikantních míst přišla kritika hospodářské politiky eurozóny.

18.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 47.87 | Přečteno: 17003 | Diskuse

Markéta Šichtařová

A kolik svých úředníků si živíš ty?

Nápady státu řídit chod světa bývají blbé a blbější. Nápad, se kterým se vytasil zhruba před týdnem, je z té kategorie třetí; jest z nápadů nejblbějších.

11.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.41 | Přečteno: 17978 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Proč chtějí vzít batolatům pohlaví?

Mysleli jste si, že svět dosáhnul vrcholu svého blouznění, když přišel se 64 pohlavími? Tak to jste měli slaboučkou fantazii.

4.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.95 | Přečteno: 22894 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Klimanáboženství nás vychází zatraceně draho

Bývaly doby, kdy v čele centrálních bank stáli ekonomové a bankéři. Banku bank vedli nejlepší z nejlepších. Potom se něco změnilo.

27.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.30 | Přečteno: 21454 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Luddité, vzor CZ2019

Politické strany mívají občas podivuhodné nápady a v oblasti ekonomické to bývá taková trochu lidová umělecká tvořivost. Ta mívá smutnou vlastnost. Nejvíc potěší autory, nejméně ty, kteří se na to z nějakých důvodů musejí koukat.

21.10.2019 v 8:23 | Karma článku: 6.96 | Přečteno: 150 | Diskuse

Tomáš Marek

Malá velká Čína v Praze

Není to tak dlouho, co mediálně známý český ekonom Lukáš Kovanda spočítal, že rozepře mezi Pekingem a Prahou budou stát Českou republiku 23 miliard. Já tedy tvrdím, že tyto rozepře nebudou naši zemi stát ani korunu.

21.10.2019 v 7:59 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 286 | Diskuse

Jan Hevessy

Stavitelé chrámů – japonská rodinná pohádka trvala 1428 let a desítky generací

Pokud chcete rodinnou firmu provozovat téměř 15 století, vyberte si stabilní odvětví, nebojte se mísit tradici s modernitou a na výzvy doby reagujte uvážlivě.

18.10.2019 v 13:40 | Karma článku: 16.23 | Přečteno: 329 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Kde asi soudruzi dělají s eurem chybu?

V posledních dnech jsem si mnohokrát vzpomněla na okřídlenou hlášku: Kde asi soudruzi udělali chybu? To když hned z několika různých pikantních míst přišla kritika hospodářské politiky eurozóny.

18.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 47.87 | Přečteno: 17021 | Diskuse

Richard Neugebauer

Sešívaní bez peněz?!?

Stojí dráždění čínského draka za riziko, že Slavie bude bez peněz? Stojí ta jedna věta ve smlouvě za takovou peněžní ztrátu? Je management Slavie zrádcem evropských hodnot, nebo se chová realisticky a patří k mainstreamu?

13.10.2019 v 17:07 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 671 | Diskuse
VIP
Počet článků 450 Celková karma 48.44 Průměrná čtenost 21262

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz