Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Časovaná bomba nám tiká za humny

5. 06. 2015 8:00:00
Když musíš, tak prostě musíš, že... Můj manžel asi před týdnem „musel“ velmi rychle sdělit svou nevoli výrostkovi, který přelézal přes náš plot a házel odpadky do naší zahrady.

Zatoužil situaci řešit tak rychle, že se nezdržoval žádným vázáním kravaty a na výrostka vyběhnul z domu tak, jak byl. Bohužel ne zcela uspěl. Chabý výsledek jeho mise patrně šel na vrub manželově nevysoké autoritě, která byla zapříčiněna tím, že hocha rovnal do latě oděn jen do slipů.

A z toho plyne ponaučení: Nesejde na tom, s jakou razancí a odhodláním kdo co dělá. Záleží na tom, jaká z něj v danou chvíli vyzařuje autorita. Bohužel našim životům do značné míry vládne instituce, která má odhodlání buldoka, ale autoritu mexického naháče. Evropská centrální banka.

Nenechme se mýlit, že by ECB vládla jen eurozóně. Kdepak. Finanční trhy světa jsou dnes jednou velkou propojenou nádobou. Takže co s děje v eurozóně, děje se více či méně i u nás.

Asi už jen ti, kdo si opravdu zatvrzele sedí na vedení, stále nevidí, že na akciovém trhu už zase existuje monstrózní cenová bublina. Ostatně já na ni upozorňuji dobře od roku 2012. Ale i ti, kteří již vzali existenci akciové cenové bubliny na vědomí, si často odmítají připustit, že je tu ještě další – a potenciálně ještě nebezpečnější – cenová bublina. Jde o přehřátý trh státních dluhopisů. A jeho příčinou je právě buldočí odhodlání zcela necharismatické ECB donutit evropskou ekonomiku vykazovat inflaci. Ponechme stranou pošetilost takového přání. Podívejme se na jeho praktické důsledky.

Jde o to, že ECB v rámci politiky nazvané „kvantitativní uvolňování“, lidově a snad i správněji řečeno v rámci obyčejného „tisku peněz“, na jedné straně uměle vykupuje dluhopisy různých evropských zemí, a současně na druhé straně vypouští do oběhu nové a ničím nekryté peníze. Protože však ECB požívá malé důvěry, málokdo jí také věří, že tohle bude stačit k zázračné obnově hospodářského růstu. A tudíž místo aby se snadno získané peníze roztáčely v nových investičních projektech, jsou použity na spekulace s akciemi a – opět dluhopisy. To všechno žene ceny cenných papírů vzhůru, aniž by tomu odpovídal reálný výkon ekonomiky.

V posledních dnech se však cosi změnilo.

Po velmi dlouhé době najednou výrazně poklesly ceny (a naopak vzrostly výnosy) německých státních dluhopisů. Tak výrazný skok německé dluhopisy nezažily už tři roky. V pozadí stojí dvě veskrze naivní domněnky: Zaprvé že situace v Řecku se „nějak“ vyřeší. (Nevyřeší se. Maximálně se řešení odsune na několik týdnů.) A zadruhé spekulace na to, že deflace je v eurozóně zažehnána, a že by to mohlo ECB přimět k omezení pumpování peněz do ekonomiky. (Nepřiměje. Přinejmenším letos ještě ne.) Takže deflace z eurozóny, zdá se, už zmizela, ECB ovšem dál pokračuje ve svém tisku peněz a přehřívá trh s dluhopisy. Trh s dluhopisy je už natlakovaný jak papiňák.

Jednoho dne to musí skončit. ECB nemůže vykupovat dluhopisy donekonečna. Známky rostoucí inflace budou stále silnější. A inflace nejde dohromady se sypáním vytištěných a nekrytých peněz do oběhu. Zkrátka jednoho ne příliš vzdáleného dne, který nejspíš přijde v příštím roce, najednou ECB přestane dluhopisy vykupovat. Umělá poptávka po dluhopisech tak naráz zmizí. Ceny dluhopisů tedy naráz klesnou (a jejich výnosy do splatnosti naopak vyskočí). K tomu se ve stejnou chvíli přidá spekulace, která růst výnosů dluhopisů ještě urychlí.

Výsledkem tak bude velice prudký propad cen, neboli růst výnosů dluhopisů a současně úrokových sazeb. A víte, k čemu vedl poslední růst úrokových sazeb? K odstartování hypoteční krize a ke krizi v roce 2008. Řada lidí dnes má hypotéku úročenou plovoucí úrokovou sazbou, protože je to bez diskuze prostě nejvýhodnější. Navíc hypoték v Evropě v posledních letech dramaticky přibylo (meziroční nárůst za eurozónu činí u nových úvěrů 33 %). A až úrokové sazby prudce vzrostou, mnozí lidé najednou nebudou schopni splácet. Déjà vu?

Když to všechno složíme dohromady, znamená to, že tu jsou dva scénáře.

Podle jednoho scénáře si centrální banka uvědomí, že prostě nesmí moc rychle měnit svou politiku. Neboli nesmí moc prudce zvýšit úrokové sazby. Ale pokud nezmění dostatečně pružně svou politiku, nezvýší úrokové sazby a nestáhne vytištěné peníze z oběhu, pak s oživením ekonomiky přijde nepříjemná inflace. Prostě přijde a tečka. Pochybovači se tomu tvrzení mohou smát, jak chtějí; pověděli bychom si to za pět let.

Anebo je tu druhý scénář: Centrální banka naopak šlápne prudce na brzdu a bude zaděláno na novou hypoteční krizi spojenou s recesí. Na ještě větší krizi, než přišla v roce 2008.

Pochopitelně možná je i kombinace obojího: taková menší nepříjemná inflace a menší nepříjemná krize. Ani jedno jaksi není dobré.

Takže do dluhopisů bych se právě teď nehnala, do akcií bych se nehnala... tak že by nemovitosti? Hm, ale rozhodně ne ty zahraniční. Našeho realitního trhu by se případný otřes zase tak moc nedotkl, ale rozhodně se dotkne se například Beneluxu nebo Rakouska, kde se ceny realit opravdu utrhly ze řetězu. Ještě hůř je na tom Londýn, ten ale má to štěstí v neštěstí, že jeho se stávající politika ECB netýká. A v bledě modrém se o realitní bublině mluví v USA, Austrálii nebo v Izraeli. Všechny tyhle trhy se v okamžiku, kdy začnou růst úrokové sazby, mohou zhroutit.

Kdo za to může, víme. (Centrální banky.) Ale co s tím, to neví nikdo. (Protože jsme se už dostali do bodu, kdy bezbolestně z toho cesta ven neexistuje.) Ještě že existuje to zlato, to zaplaťpámbu žádnou cenovou bublinu zatím nevykazuje... (Ajta, teď si uvědomuju, že já trubka vlastním ze zlata leda tak snubák a náušnice, co jsem včera dostala od manžela k desetiletému výročí svatby, a jinak nic – prostě kozel zahradníkem.)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 5.6.2015 8:00 | karma článku: 47.01 | přečteno: 32415x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Koruny nejsou peníze

Víte, jak se poznají peníze? Peníze jsou cokoliv, čemu společnost důvěřuje a co splňuje současně tři funkce:

7.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 34.08 | Přečteno: 1573 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 45.06 | Přečteno: 12213 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Platební neschopnost na spadnutí

Osm nebo devět dnů zbývá, než Spojeným státům americkým dojdou peníze. Osm či snad devět dnů totiž chybí do okamžiku, kdy by se USA mohly ocitnout v platební neschopnosti kvůli tomu, že zavčasu nezvedly svůj dluhový strop.

24.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 43.55 | Přečteno: 11191 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Proč konsolidační balíček nemůže fungovat

Kdekdo si stěžuje, jak to „zase vláda nezvládla“, že konsolidační balíček bylo možno udělat tak, či onak, v zásadě každý se snaží přihřát svou polívečku a stěžuje si na to které zvýšení daně, které postihne zrovna jeho.

17.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.64 | Přečteno: 7432 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Koruny nejsou peníze

Víte, jak se poznají peníze? Peníze jsou cokoliv, čemu společnost důvěřuje a co splňuje současně tři funkce:

7.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 34.08 | Přečteno: 1573 | Diskuse

Evžen Korec

Pokles stavební produkce nepřestává, ztrácela i v dubnu

Pokles stavební produkce nepřestává, ztrácela i v dubnu. V Praze se v rámci nové výstavby začalo stavět pouhých 78 bytů.

6.6.2023 v 17:20 | Karma článku: 4.17 | Přečteno: 195 | Diskuse

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 8.01 | Přečteno: 75 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.88 | Přečteno: 592 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.95 | Přečteno: 472 |
VIP
Počet článků 638 Celková karma 44.67 Průměrná čtenost 20908

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...