MS v hokeji je obří daňový podvod

15. 05. 2015 7:55:00
Připadala jsem si, jako bych se vrátila do hlubokého socialismu: To vám tak poslouchám rádio a slyším, že pražská policie zadržela pět osob kvůli podezření z nelegálního obchodování se vstupenkami na hokejové mistrovství světa.

Proč?! Co je na tom špatného? Znáte film Bony a klid, kde policie pronásleduje veksláky za nelegální obchod s valutami? Lidé přeci jen chtěli koupit valuty a nemohli se k nim dostat. Valut bylo málo, protože byl špatně – rozumějme, administrativně – stanoven jejich kurz. Dneska zase lidé chtějí vstupenky a nemohou je koupit. Protože je špatně stanovená jejich cena.

Kdyby byly ceny lístků správně stanovené, tedy tržně, žádné šmelení s nimi by nemohlo nastat. Černý trh by neexistoval. Jednoduše fakt, že jsou ceny na černém trhu vyšší, říká, že jsou oficiální ceny nízké. Pravda, chápu empatickou snahu umožnit sledování hokeje všem, i těm nemajetným. Chápu snahu zabránit tomu, aby někdo byl diskriminován cenou, protože na vstupenku za tržní cenu nemá. Jenomže ačkoliv oficiálně diskriminace cenou neexistuje, v realitě existuje dál. Kdo tvrdě pracuje za průměrnou mzdu, nemá čas stát hodinové fronty u pokladen v předprodeji. Zato opravdu bohatý člověk nemá problém zaplatit si deset bezdomovců, aby u pokladen přespali a pak lístky koupili jako první.

A proč špatně stanovené ceny v konečném důsledku řeší police? Že by neměla nic lepšího na práci? Přitom nejde o žádnou snadnou práci, jelikož není vůbec snadné rozlišit, kdo lístky prodává na kšeft a kdo jen proto, že onemocněl a najednou nemůže přijít. Občas je to doslova nemožné. Zkrátka policie věc řeší proto, že přeprodej vstupenek zakazují přímo podmínky pořadatele šampionátu. Pak by ovšem bylo lepší, kdyby si organizátor celou regulaci zajistil z vlastní kapsy - a ne skrze policii placenou z mých daní.

Jeden pádný důvod tu přeci existuje. Totiž tento obchod, totiž přeprodej, je nezdaněný. Organizátor tak kvůli špatně stanoveným cenám nejen zaměstnává za naše daně policii, ale ještě se zasloužil o to, že stát vybere méně na daních. Kdyby nastavil vyšší ceny, odvedl by vyšší daně, překupníci by neměli nezdaněný zisk a daňové úniky a police by místo překupníků honila vrahy a zloděje.

Přitom je to tak snadné. Kdybychom skutečně chtěli fungovat v souladu s tržními principy, lístky se vždy dají vydražit v elektronické aukci, která by byla daleko široko nejférovější. Dokud nebudou aukce, cenu za ně správně stanoví sami překupníci. Co je vlastně na jejich činnosti a nápravě chybných cen – krom vyhýbání se daním - špatného?

Zkrátka čím větší je rozdíl mezi oficiální a tržní cenou, tím větší je motivace k černému prodeji. Policie údajně zadržela člověka, který prodával 60 lístků a ke každému si přihodil 1250 Kč. To je nezdaněný zisk 75 000 Kč. Neboli nejen obří daňový podvod, ale taky pro většinu lidí hodně peněz. Pro takového dlouhodobě nezaměstnaného neodolatelné lákadlo. Lákadlo, které vytvářejí sami organizátoři. Organizátoři vysloveně motivují lidi, aby dělali, co je zakázané. Je to vůbec etické? Nemyslím. Jen máme zbytečnou regulaci, kterou organizátor neumí vynutit. A to všechny učí, že pravidla jsou od toho, aby se porušovala. V konečném důsledku tedy snaha „dát lidu levně chléb a hry“ vede jen k tomu, že společnost se učí, že podvádět je normální.

A to se mi hrubě nelíbí. Je to přímý důsledek nesmyslné regulace, která nás nenechá svobodně žít. Koupíte si něco za své peníze - a je vám diktováno, co s tímto svým nabytým majetkem máte dělat, jako by to nebyla jen vaše věc. Logické by bylo, abyste mohli vstupenku někomu dát, prodat nebo ji třeba roztrhat. A všem je do toho úplné ***, protože váš majetek je jen váš majetek. A tudíž jsem se rozhodla do toho praštit a se svým manželem jsem požádala o občanství v Liberlandu. Jaksi nepředpokládám, že až bude Liberland hostit mistrovství světa v čemkoliv, bude mi přikazovat, jak se mám chovat ke své poctivě zakoupené vstupence. Namítáte, že Liberland je jen srandovní mystifikace typu Jára Cimrman? Možná je, možná není. Každopádně jsem si jistá, že s Liberlandem si aspoň užiju víc srandy než v mnohahodinové frontě na lístky, na jejímž konci jsou stejně vstupenky... vyprodané.

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 15.5.2015 7:55 | karma článku: 47.45 | přečteno: 38457x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Zaplaťpámbu za každý den bez eura

Není to tak dávno, co jsme četli, že do EU vstoupilo Chorvatsko. Nyní čteme, že už započalo proces směrující k přijetí eura. Nejnovější člen EU tak v přijetí eura předběhne ČR, která je členem EU již 15 let.

12.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.59 | Přečteno: 21914 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Vzhůru ke společné vládě oligarchů, neomarxistů a Greto-aktivistů?

Zprávou číslo jedna posledních dní je, že dva nejvyšší posty v EU obsadí ženy. Žena povede Evropskou komisi, žena povede i centrální banku. To tu ještě nebylo, milovníci kvót na všechno jsou v Edenu. Já ne.

5.7.2019 v 7:50 | Karma článku: 48.55 | Přečteno: 21995 | Diskuse

Markéta Šichtařová

To snad i komunisti by hospodařili líp...?

Tedy vážně bych nikdy neřekla, že zrovna já (!) řeknu s povzdechem „zlatí komunisté!“ a že to bude nadsázka jen docela malá: Tento týden schválila vláda rozpočet na rok 2020. A je mi z něj celkem zle.

28.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 47.93 | Přečteno: 20411 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Kdy přijde znárodňování k nám?

Čím dál víc vidím, že jsem tvorem devadesátých let: Zatímco třeba lidi z přelomu šedesátých a sedmdesátých let ovlivnila válka ve Vietnamu, a proto se přidali k Hippies.

21.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.75 | Přečteno: 25037 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Lubomír Stejskal

Z metropole 21. století

Dnes (14/7) bude v hlavním městě na tři roky uzavřena jedna z klíčových komunikací přivádějících dopravu z dálnice č. 1 do centra města. Důvodem je zahájení prací na obřím projektu, který změní tvář navazující části metropole.

14.7.2019 v 8:50 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 397 | Diskuse

Petr Mach

Vyššími daněmi k zářným zítřkům

Zatímco se politici navenek hašteří o tom, kdo a jak má právo či povinnost odvolat ministra, probíhá největší zvýšení daní za posledních deset let. Přečetl jsem vládní návrhy za vás a tohle na vás dopadne:

13.7.2019 v 8:35 | Karma článku: 47.51 | Přečteno: 12170 | Diskuse

Josef Šoltes

Investice, cesta do pekel nebo dobrý způsob, jak si přilepšit na důchod?

Češi jsou obecně silně investičně silně konzervativní. Mají k tomu dobrý důvod. Životní zkušenosti, kdy se je každý snaží na každém rohu obrat, co to jde.

12.7.2019 v 21:10 | Karma článku: 25.31 | Přečteno: 902 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Zaplaťpámbu za každý den bez eura

Není to tak dávno, co jsme četli, že do EU vstoupilo Chorvatsko. Nyní čteme, že už započalo proces směrující k přijetí eura. Nejnovější člen EU tak v přijetí eura předběhne ČR, která je členem EU již 15 let.

12.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.59 | Přečteno: 21914 | Diskuse

Petr Dostál

1) Proč odvolat současné vedení ČEZu; 2) Lidé z ODS a TOP 09 nemají být zaměst. v. s

1) Odvolá Ministerstvo financí ČR současné manažery ČEZu, kteří nemají důvěru ve společnost kterou řídí? 2) Lidé z pravicových stran ODS a TOP 09 nemají být zaměstnanci veřejného sektoru, tedy být placeni z veřejných peněz.

10.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 20.97 | Přečteno: 818 | Diskuse
VIP
Počet článků 436 Celková karma 48.30 Průměrná čtenost 21169

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz