Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Zákaz placení hotově není daleko

6. 03. 2015 14:44:00
Jako bych vás viděla: Budík, venku ještě tma, snídaně je zbytečnost, kýbl kafe to spraví, autobus, práce. Pak nejspíš nějaké to datlování do klávesnice, ani nemusíte být úředník, koneckonců postižením zvaným IT dneska trpí už i stavební dělník. Máte-li štěstí, najdete si chvilku na oběd, zase autobus, doma dost možná nějaké podpisy domácích úkolů a výslech, co bylo za známky, máte-li děti školou povinné. Vyvenčit psa, konečně zhroucení do křesla, lahváč nebo dva. Budík.

Kolik je v tom času na přemýšlení a na vzpouru, nebohý človíčku? Žádný? Tož to má vláda z pekla štěstí. Může se začít seberealizovat a nikdo nebude protestovat. Pravda, až dodnes vláda nic, čím by se mohla zapsat do učebnic, nepředstavila, nepočítáme-li zrušení jen několik měsíců staré a počtem klientů prakticky bezvýznamné penzijní reformy. Teď má ovšem šanci nechat po sobě stopu s on-line evidovanými platbami v maloobchodě a pohostinství. To tu ještě nebylo. Dosud žádná naše předešlá vláda totiž tak bláznivě neexperimentovala.

Ekonom coby akademik musí být „nadšen“, že může tenhle experiment sledovat na vlastní oči; ve světě totiž není mnoho příkladů, které by mu předvedly, jak tenhle lehce šikanózní zákon deformuje maloobchod. Tenhle dosud neprověřený systém používá jen Chorvatsko a jen krátce. Vláda došla k názoru, že Chorvatsko je svou vyspělostí zajisté země, ze které bychom si měli brát příklad, zcela jistě je inspirativnější než řekněme Německo, které pochopitelně nic jako on-line evidenci plateb nemá.

A ekonom coby občan a spotřebitel musí být zděšen, protože z toho kouká zase jedna státní kontrola neboli omezení našich svobod navíc. Ostatně - navíc je celý zákon: Celé je to o tom, že celní správa dostane za úkol kontrolovat živnostníky, jestli vydávají účtenky, a zákazníky, jestli je skutečně odeberou. Proč mám povinnost vzít si lístek, který nechci? Proč musím dokazovat státu, že nejsem lump? Neměl by spíš stát prokázat lumpárnu mně, pokud si myslí, že ji dělám?

Systém ale má být ještě kurióznější. Některé zprávy tvrdí, že účtenky by se měly losovat po vzoru Slovenska. To losování zavedlo, aby spotřebitele motivovalo si účtenky brát. A funguje to? Ne. Už před volbami jsem ostatně psala, že to je nesmysl.

Pro zákazníky je to obtěžování. Pro nejméně 600 000 živnostníků je to prakticky šikana, která by snad mohla být ospravedlnitelná jen tím, že by fungovala. Ale bude fungovat? Popravdě řečeno, sotva, ale prokázat to nejsme dnes schopní, protože marně hledat nějakou veřejně dostupnou analýzu. Kde ji taky vzít, když zkušenosti s něčím takovým nejsou? Tedy, ehm, s výjimkou onoho velmi rozvinutého a následováníhodného Chorvatska...

Stát tvrdí, že vybere navíc na dani 10 miliard ročně. To je hodně. Bohužel těžko říct, jak k tomu číslu došel. Zavedení systému má prý stát maximálně 380 milionů, a to jednorázově. Pokud by to byla pravda, pak je to terno. Jenomže já se bojím, že to tak být nemusí, že celý systém taky může být dražší než navýšení inkasa daně. Máme totiž zkušenost, že cokoli, co se týká IT, náš stát neumí:

Datové schránky jsou uživatelsky příjemné asi jako ježek v kalhotách, ale musí se jim nechat, že alespoň fungují. Máme ovšem zkušenost s registrem aut. Ten pro jistotu ani nefungoval. Máme také zkušenost s Open Card. Všechno to byly krásné myšlenky na modernizaci, které ve světě dokonce i fungují. A tak po vytrénování všemi těmito udělátky není zapotřebí ani zvláště velké fantazie k představě, jak živnostníci poskakují kolem počítače, marně se snaží úřadům protlačit účtenku a nemají čas na zákazníky.

Opravdu bude systém tak robustní, aby před Vánocemi nekolaboval? Technicky to řešitelné je. Nejsem si ale zcela jistá, zda je to řešitelné i v ČR. Budeme tedy mít nějaký rezervní fond na odškodnění podnikatelů? Co až v regionu dočasně vypadne síť poskytovatele internetu nebo jednoduše mobilní síť? Zastaví se kvůli tomu hospoda? Zastaví se celá ekonomika? Nebude to skoro tak paralyzující jako blackout?

To víte, že nebude – protože stejně stát nikdy nedocílí toho, aby obchodníci všechny tržby elektronicky evidovali. Prostě přijmou peníze na ruku – přeci si nenechají utéct zákazníka. Jen tak mimochodem, kdy vám naposledy ten chlapík, co hlídá vjezd na parkoviště, dal účtenku? Nebo instalatér, kterého jste si zavolali, když vám kapal kohoutek? Jenomže těm se novinka nejspíš vyhne.

Spekuluje se, že podnikatelům by mohly být prvotní nesnáze kompenzovány snížením daní. Má se však jednat jen o restaurace. Proč jenom o restaurace? Proč má paní v pekárně smůlu? Výjimky v daňových sazbách jsou cestou do pekel. (Ostatně když už jsme u toho, proč například mají dnes elektronické knihy jinou sazbu DPH než papírové?)

Čekala jsem, že na tento veskrze levicový návrh alá Big Brother ostře zareaguje pravice. Nezdá se. Pravice jen kontruje strašením, že lidé přestanou podnikat. Ale jistě že nepřestanou... Podnikat se bude dál. Jenom přibude špatná nálada. Hodně špatné nálady, protože logika zákona je nastavená tak, že každý je potenciálně lump a neustále se musí očišťovat. Zatímco veřejnost bude živnostníky považovat za šizuňky, živnostníci sami sebe budou považovat za oběti systému. A to není nepodstatné. Ta nehmatatelná subtilní věc, nálada, toho v podnikání ovlivňuje strašně moc. A tak se zase budeme divit, proč okolní státy prosperují a my ne.

Tipuji, že nakonec se ukáže, že systém sice přinesl do státní pokladny víc peněz, ale taky byl dražší, než se čekalo. A že přináší živnostníkům příliš mnoho problémů. Takže se nakonec potichu opustí. Ostatně máme v tom už praxi: Nejprve s pompou penzijní reforma, pak vzápětí zpátečka.

Místo toho se začne říkat, že problém je vlastně v tom, že se platí hotovostně. A že transakce budou podchycené teprve potom, až se všude bude platit jen platební kartou. A že ve Skandinávii také všude platí platebními kartami, tak co by to nešlo u nás? A bla – bla. (Posedlost Skandinávií mě už začíná trochu děsit, zvláště od té doby, co tam děti patří státu namísto rodičům.) A když se to tak vezme kolem a kolem, nebude trvat dlouho a stát nás všechny donutí přejít na platební karty. Neboli v realitě vlastně zavedeme další „daň“, protože karetní společnosti si z každé platby něco nechávají.

Teď mi to konečně secvaklo: Že ona je ta naše vláda ve skutečnosti prolezlá tajnými agenty Visa @ MasterCard?

Autoři: Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 6.3.2015 14:44 | karma článku: 47.94 | přečteno: 34951x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Klimatologové přivolávají dluhovou krizi

Lidé v Evropě se čím dál víc bojí o osud ekonomiky – to ukazují statistiky. Tam, kde již došlo k výraznějšímu zvýšení úrokových sazeb, jim ještě navíc pomalu, ale jistě, začínají docházet úspory.

3.8.2022 v 8:00 | Karma článku: 46.96 | Přečteno: 14845 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Únor 1948 verze 2.0

Zestátnění ČEZu? Prý sociální krok “pro lidi”? A prý to říkají i ekonomové? Ano, říkají to i lidé, kteří se označují za ekonomy .

25.7.2022 v 20:58 | Karma článku: 47.32 | Přečteno: 15385 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Koho inflace posílí, koho oslabí

Tak jste si mysleli, že už by těch řečí o inflaci mohlo být dost? Že už vám to leze na nervy? Tak si zvykejte. Tohle je jen začátek. Sranda teprve začne.

20.7.2022 v 8:00 | Karma článku: 47.11 | Přečteno: 20096 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Tahle krize nemá rychlé řešení

Někdy v sobě objevuji zvláštní škodolibost. Prý škodolibost není hezká vlastnost. Hm. Možná není. Jenomže každý tlak způsobuje protitlak. Buď mu podlehnete a necháte se semlít, anebo čas od času cítíte jistou škodolibost.

13.7.2022 v 8:05 | Karma článku: 47.46 | Přečteno: 16523 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jirka Ščobák

Které kryptoměny dnes doopravdy nejsou pro začátečníky?

Jak identifikovat rizikovou kryptoměnu? Jsou regulace na místě? Klesá význam kryptoměn? Co může hrozit digitálnímu euru? Jak využívat kryptoměny? K čemu používat burzy? Kolik času potřebuje laik, aby přestal být laikem?

12.8.2022 v 12:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Eva Kislingerová

Daň z mimořádných zisků by Rašín podepsal

Pokud je nyní ventilován mimořádně mimořádný údiv nad myšlenkou dočasné daně z mimořádných zisků spojených s inflačním obdobím a probíhající válkou, jakkoliv v ní nejsme přímo účastni, bylo by dobré vědět, že to není nic nového.

11.8.2022 v 9:34 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 283 | Diskuse

Martin Pýcha

Česko v pozici rozvojové země uvnitř EU

Zahraničně obchodní bilance ČR se letos výrazně zhoršuje. Bohužel na tomto zhoršení se podílí také agrární zahraniční obchod. Vývozy obilí, mléka či živých zvířat ukazují, že vyvážíme suroviny a dovážíme přidanou hodnotu.

10.8.2022 v 16:36 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 734 | Diskuse

Jirka Ščobák

Kde dnes můžeme ušetřit? Snížit spotřebu a náklady?

Vyhazuješ někdy jídlo? Používáš v současném létě klimatizaci nebo ventilátor? Na co si dáváš v obchodech pozor?

8.8.2022 v 11:40 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 372 | Diskuse

David Kunc

Ohlédnutí se za ekonomickými událostmi, které se staly u nás i ve světě v 31. týdnu

Je neděle večer, a tedy je čas ohlédnout se významnými ekonomickými událostmi uplymulého týdne s cílem přinést podněty k zamyšlení. Rozhodně se nepouštím do politických ani ekonomických analýz a investičních doporučení

7.8.2022 v 23:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse
VIP
Počet článků 596 Celková karma 45.16 Průměrná čtenost 21586

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz