Schopným vezmeme, neschopným dáme

23. 01. 2015 8:00:00
Je to tristní: Poslední studie zjistila, že 41 procent Čechů nemá žádné úspory. Hůř prý jsou na tom už jen Rumuni a Turci.

Jeden by tedy mohl od boku střelit, že když lidé buď nechtějí anebo nemohou se na důchod připravovat sami, asi by měl zasáhnout stát a buď je k tomu donutit povinně, anebo je „aspoň“ motivovat. Hm. Nedobrý to nápad.

Stačí se podívat ke kolegům Slovákům. Ve slovenském druhém důchodovém pilíři je skoro 1,5 milionu klientů (celkem je Slováků kolem 5 milionů). Slováci zavedli svůj druhý pilíř (na rozdíl od Čechů) jako povinný. A prakticky ihned po zavedení ho začali reformovat a měnit a měnit. Což v praxi znamenalo, že s onou povinností to nebylo zase tak horké. Opakovaně druhý pilíř takzvaně otevírali a umožňovali z něj lidem zase uniknout. A naposledy se to stalo právě nyní – Slováci už zase budou mít možnost druhý pilíř opustit. Premiér Fico se nechal slyšet, že spoření v důchodových fondech je pro většinu klientů nevýhodné. A víte co? Má pravdu.

Už když se u nás začalo mluvit o zavedení (tehdy ještě povinného) druhého pilíře, varovala jsem, že to není šťastný nápad. Společně s Pikorou jsme tehdy natočili klip „Nechceme se pást“, ve kterém jsme tvrdili, že pást se půjdeme právě tehdy, když si budeme muset povinně ve druhém pilíři spořit. Lidé se tehdy na nás dívali jako na dokonalé cvoky. Byli totiž neméně dokonale zpracováni propagandou tvrdící, že bez povinného spoření ve fondech „to nepůjde“. Netrvalo ani dva roky a veřejné mínění se naprosto otočilo. A to nejen u nás, ale v celé střední Evropě. Všude tam, kde byl druhý pilíř zaveden, tedy v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku i u nás, se systém během pouhých pár roků bortí jako domeček z karet. U nás zřejmě skončí k lednu 2016. Osobně jsem přesvědčená, že středoevropský experiment nazvaný „druhý pilíř“ je odsouzen k neodvratnému zániku.

Ale čím to je, že důchodová reforma skončila tak neslavně? Spořit na důchod s důchodovými fondy se prostě nevyplácí. Není divu, že systém klientům k srdci nepřirostl. Generuje jim totiž ... čistou ztrátu! Ano, kdo spoří s druhým pilířem, ve většině případů své peníze znehodnocuje. Výnosy obvykle nestačí klientovi pokrýt ani inflaci, natož aby dokázaly kopírovat dlouhodobý růst životní úrovně.

Ale proč si vedou penzijní fondy tak zoufale? Proč lidem jejich úspory vlastně ničí? Může to znít překvapivě, ale tím hlavním viníkem nejsou penzijní fondy samy o sobě. Tím hlavním viníkem, který budoucí důchodce, dnešní pracující, obírá o úspory, jsou... centrální banky!

Sešly se totiž prakticky ve stejnou dobu dva historicky ojedinělé experimenty. Zaprvé masové nahánění lidí do důchodových fondů pod názvem penzijní reforma. A zadruhé experiment centrálních bank pod názvem „kvantitativní uvolnění“, anebo, chcete-li, nulové či dokonce záporné úrokové sazby a tisk nových, téměř nekrytých peněz. Nikdy v historii nebyly (nominální) úrokové sazby po tak dlouhou dobu a v tolika zemích světa tak nepřirozeně nízké. Není přirozené půjčit někomu peníze a ještě mu za to kvůli záporným úrokovým sazbám platit! Ale v tomhle prostředí nízkých či záporných úrokových sazeb a vůbec výnosů prostě nemohou konzervativní penzijní fondy peníze svých klientů zhodnocovat.

Centrální banky – včetně té Evropské anebo ČNB – zkrátka došly k názoru, že hospodářský růst zrychlí, pokud „zruší“ úroky a „donutí“ komerční banky hodně půjčovat. A že když budou komerční banky hodně a levně půjčovat, budou lidé hodně utrácet. A tenhle kult konzumu nás má zachránit.

Že je problém někde úplně jinde, to už centrální banky nevidí či vidět nechtějí. Problém je totiž v tom, že má-li nějaký podnik, banka, země před krachem, protože je neschopný či neschopná, zachráníme je za peníze těch schopnějších. Namísto, abychom je nechali zbankrotovat. A když tu potom máme hromadu neschopných podniků, neschopných bank a nezodpovědných zemí, těžko s takovými vejlupky můžeme dosahovat zářného růstu.

Je to vlastně takový modifikovaný systém Robin Hood: Schopným bere, neschopné zachraňuje. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, kdo vlastně jsou ti, kterým tyto centrální banky svými nulovými nebo zápornými úrokovými sazbami a svým tiskem peněz berou?

Jsou to kupříkladu lidé, kteří povinně či dobrovolně vstoupili do penzijních fondů.

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 23.1.2015 8:00 | karma článku: 48.21 | přečteno: 36797x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Hospodářský růst jde do kopru

Jako spíš „optimistická“ zpráva bylo tiskovými agenturami prezentováno oznámení, že Škoda Auto začne v Indii vyrábět malé sportovně-užitkové vozidlo SUV s délkou do čtyř metrů,

1.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 45.57 | Přečteno: 6623 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Držím pěsti zemědělcům

Taky jste slyšeli tu řečnickou otázku, o co prý vlastně zemědělcům jde, když zisky mají pořád dobré?

19.2.2024 v 13:15 | Karma článku: 47.68 | Přečteno: 11488 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Ohrožení suverenity?

Doba covidová byla obrovským fenoménem a pokusnou laboratoří, jakou jsme si do té doby neuměli představit.

15.2.2024 v 8:32 | Karma článku: 45.45 | Přečteno: 6718 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Česká kritéria pro přijetí eura

V poslední době více než kdykoli dříve slýcháme od vládních představitelů volání po zahájení procesu k přijetí eura.

11.2.2024 v 15:29 | Karma článku: 42.86 | Přečteno: 2823 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Libor Witassek

Tajemství růstu hospodářství je v ekonomické relokalizaci

Informace o stavu české ekonomiky připomínají již delší dobu skákající říční kámen, který se lehce odrazí vzhůru většinou tehdy, když zrovna povyskočí ekonomika německá.

3.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 7.35 | Přečteno: 188 | Diskuse

Milan Smutný

Kolapsem uhlí ve volebním roce 2025 hrozí dokonalá bouře v energetice i ekonomice Česka

Když se za těžké tlakové níže sejdou všechny nepříznivé faktory, říkají meteorologové takové přírodní katastrofě dokonalá bouře. Stejnojmenný film je strhujícím vzdáleným dramatem na moři, ale katastrofa energetiky Česka se blíží.

1.3.2024 v 15:02 | Karma článku: 29.87 | Přečteno: 514 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Hospodářský růst jde do kopru

Jako spíš „optimistická“ zpráva bylo tiskovými agenturami prezentováno oznámení, že Škoda Auto začne v Indii vyrábět malé sportovně-užitkové vozidlo SUV s délkou do čtyř metrů,

1.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 45.57 | Přečteno: 6623 | Diskuse

Milan Smutný

Nové reaktory by měli postavit Jihokorejci, Francouzi své projekty časově nezvládají

Veřejná debata o výstavbě nových jaderných reaktorů jako podmínky další prosperity ČR nabývá s blízkým výsledkem na síle. S ohledem na reference bude jihokorejská KHNP nepochybně lepší volbou než francouzská EdF.

29.2.2024 v 14:58 | Karma článku: 22.87 | Přečteno: 346 | Diskuse

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 3225 | Diskuse
VIP
Počet článků 677 Celková karma 46.10 Průměrná čtenost 20356

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...