Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Skotská výhra, evropská prohra

19. 09. 2014 8:22:56
„Finanční trhy“ jsou vlastně docela vágní pojem. Jistě, je to „místo, kde se střetává poptávka s nabídkou finančních instrumentů...“ a tak dál, bla-bla. Ale hlavně – a to si málokdo pod tímto pojmem představí na prvním místě – je to masa lidí, kteří se snaží buď sami pro sebe, nebo v roli makléřů a dealerů pro své zaměstnavatele, vydělat co nejvíc peněz. Nejsou to žádné velké instituce v podobě komerčních či třeba centrálních bank; jsou to jednotliví lidé, kteří jsou těmito (třeba i velkými) institucemi zaměstnáni. A lidé jsou jednak omylní, jednak mají, abychom tak řekli, normální lidské vlastnosti. Mezi tyhle normální lidské vlastnosti patří normální lidská touha věřit raději tomu, co je příjemné, než tomu, co je potenciálně nepříjemné. Jednotliví komentátoři se tomu sice do poslední chvíle podivovali, ale ve skutečnosti je to právě takhle prosté: Zkrátka finanční trh ne a ne uvěřit, že by se Skotové v hlasování mohli skutečně vyslovit pro samostatnost.

Přitom kdyby na finančních trzích přání nebylo otcem myšlenky, musel by si trh připustit, že to bylo téměř 50 na 50. Respektive podle posledního známého průzkumu to bylo 52 na 48 %. Zatímco Skotové byli rozpolceni a desítky tisíc z nich ještě ve čtvrtek ráno netušili, jak odpoledne budou hlasovat, finanční trhy měly jasno: Podle jejich názoru by odtržení Skotska bylo katastrofou. Popravdě – jasné bylo ovšem jen jedno: Zatraceně hodně Skotů (nejen ve Skotsku) probdí ze čtvrtka na pátek noc. (Takový nerozum, stanovit hlasování na čtvrtek a ne na pátek – kdo asi dneska bude ve Skotsku schopen normálně pracovat...?)

Tak tedy dnes už výsledek známe. A jsem za něj (spíš) ráda, protože Skotům přeju jen to dobré. A setrvání při Británii, tedy setrvání v rámci většího trhu, je pro ně patrně (spíš) ekonomicky užitečnější variantou. I když... I když verdikt „ANO“, tedy odtržení od Británie, by nejspíš taky nebylo katastrofou. Prostě by jen dal Skotům víc prostoru naplnit jejich představu sociálního státu skandinávského typu, který se jim pod vládou Londýna nemohl nikdy splnit. Ostatně pamatujete si, jak nezanedbatelná část Čechů svého času vnímala rozpad Československa div ne jako konec světa? A nastal?

Popravdě řečeno, ačkoliv jsem za výsledek hlasování ráda, paradoxně by mě svým svébytným způsobem potěšil i výsledek přesně opačný. Existuje setsakra málo zemí, které se dokázaly rozejít pokojně. Československo bylo spíš výjimkou potvrzující pravidlo. A právě odtržení Skotska od Británie by bylo další takovou výjimečnou událostí. Jistě, Angličané by to vnímali zcela jinak; ale nahlíženo očima vnějšího pozorovatele, pokojný a respektovaný odchod Skotska by znamenal, že v malém kousku světa stále ještě existuje demokracie. Že stále existují velké národy, které – na rozdíl od jiných velkých národů - jsou ochotny respektovat vůli národa menšího. Jakkoliv hlasování rozdělilo Skoty i napříč rodinami na dva tábory, ve skutečnosti tedy nemohlo dát vysloveně špatný výsledek. Skotsko vlastně v tomto smyslu nemohlo prohrát.

Co tedy nakonec nejspíš o výsledku rozhodlo? Patrně nejistota. Co by bylo s dělením britského státního dluhu? A jakou měnou by vlastně Skotsko platilo? Měla by to být libra, euro, nebo samostatná měna, třeba i navázaná nějakým mechanismem na libru? Normální je, že má nezávislá země svou měnu. Jenomže tu Skotové podle průzkumu nechtějí, preferují britskou libru. To se zase nelíbilo Britům, kteří nechtěli svou měnu sdílet v měnové unii. Obě tyto otázky byly skutečně pro případné samostatné Skotsko znepokojivé, a ještě znepokojivější bylo, že dosud nebyly zodpovězeny; Skotové byli tedy nuceni do značné míry hlasovat o zajíci v pytli. Jakkoliv je to udivující, do poslední chvíle neexistoval žádný plán. Zkrátka odtržení Skotska nebylo domyšlené. Kdyby domyšlené bylo, mohl být výsledek drtivě jiný...

Fajn, Skotsko tedy zůstává. Jenomže semínko již bylo zaseto. Odtržení Skotska – ať již uskutečněné nebo jen diskutované – totiž vůbec není jen skotský problém. Pravda je taková, že sjednocená Evropa při svém vzniku vůbec nepočítala s tím, že by se státy uvnitř EU mohly rozpadat. Existuje tak právní výklad, podle nějž by odtržení Skotska od Británie znamenalo i odtržení od EU a NATO. Země by pak správně měla znovu projít celou zdlouhavou procedurou přijetí. To by ovšem znamenalo i souhlas všech členských zemí. A tu se začne vkrádat buřičská otázka: Nedělaly by náhodou země jako Španělsko, Francie či Belgie problémy...? Vždyť i v jejich případě se mluví o tom, že by se část země chtěla oddělit. Tyhle země ani zbla nestojí o skotskou inspiraci.

Finanční trhy si tedy mohou oddechnout. Libra nejspíš posílí. Vzrostou i mnohé akcie. Ale je tím vážně zažehnáno riziko rozkladu? Není. Skotské referendum ukázalo, že jsou obě strany podobně silné, je tedy jen logické, aby se zastánci odtržení pokusili za pár let vyvolat referendum nové. Londýn musí Edinburgh hodně uplatit, aby se další referenda nekonala. Jak uplatí své voliče Brusel? A Madrid? A Paříž? Jak probůh tohle jde dohromady s „nedotknutelnou“ představou EU?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 19.9.2014 8:22 | karma článku: 42.85 | přečteno: 11826x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Koruny nejsou peníze

Víte, jak se poznají peníze? Peníze jsou cokoliv, čemu společnost důvěřuje a co splňuje současně tři funkce:

7.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 33.85 | Přečteno: 1529 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 45.06 | Přečteno: 12190 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Platební neschopnost na spadnutí

Osm nebo devět dnů zbývá, než Spojeným státům americkým dojdou peníze. Osm či snad devět dnů totiž chybí do okamžiku, kdy by se USA mohly ocitnout v platební neschopnosti kvůli tomu, že zavčasu nezvedly svůj dluhový strop.

24.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 43.55 | Přečteno: 11190 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Proč konsolidační balíček nemůže fungovat

Kdekdo si stěžuje, jak to „zase vláda nezvládla“, že konsolidační balíček bylo možno udělat tak, či onak, v zásadě každý se snaží přihřát svou polívečku a stěžuje si na to které zvýšení daně, které postihne zrovna jeho.

17.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.64 | Přečteno: 7430 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Koruny nejsou peníze

Víte, jak se poznají peníze? Peníze jsou cokoliv, čemu společnost důvěřuje a co splňuje současně tři funkce:

7.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 33.85 | Přečteno: 1529 | Diskuse

Evžen Korec

Pokles stavební produkce nepřestává, ztrácela i v dubnu

Pokles stavební produkce nepřestává, ztrácela i v dubnu. V Praze se v rámci nové výstavby začalo stavět pouhých 78 bytů.

6.6.2023 v 17:20 | Karma článku: 4.17 | Přečteno: 192 | Diskuse

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 8.01 | Přečteno: 75 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.88 | Přečteno: 591 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.95 | Přečteno: 471 |
VIP
Počet článků 638 Celková karma 44.65 Průměrná čtenost 20908

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...