Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. února 2023 Jarmila

To bude příští rok mazec

12. 07. 2013 8:04:00
Není to tak dlouho, co jsem na tomto místě navrhovala „lehký“ zásah do našeho právního řádu. Totiž projít zákon po zákonu a vypustit z celého právního systému polovinu slov. A až bude hotovo, tak repete. A teprve až bude v silách jednoho člověka prokousat se všemi zákony, všeobecně platnými vyhláškami, předpisy a nařízeními během jediného měsíce, pak teprve budeme moct prohlásit o našem právním řádu, že je „dodržitelný“, protože je v možnostech každého člověka vůbec přečíst, co po něm stát vlastně chce. Jenomže do mých slov se vloudila chybka. Nejde totiž jen o to, aby člověk dokázal přečíst si za celou délku svého života, co po něm stát chce. Taky by nebylo od věci pochopit, co se po něm chce.

V naší společnosti spolupracujeme při přípravě nejrůznějších obchodních smluv s jednou advokátní kanceláří. (Ne, kdepak, nejsou to Šachta & partners, co vás to napadá, jmenují se Holubová – advokáti.) A tito naši milí dvorní advokáti jsou velmi šikovní hoši, kteří by nepřenesli přes srdce, kdyby propustili nějakou tu chybičku. A právě proto jsem si to u nich tuhle velmi rozlila. Dopustila jsem se totiž – z jejich pohledu – děsivého paux pas. Dopustila jsem se v jednom svém textu následující věty: „Obmyšlený pachtýř výprosu u rozhradu strpěl“.

I sešli se vzápětí naši advokáti a rokovali, co se mnou. Ovšem nikoliv kvůli obsahu, ten, zdá se, jim byl zcela jasný. Pobouřila je forma. A tudíž mi následně sdělili, že jsem se v dané větě dopustila jedné hrubky, tak ať si prý laskavě propříště nechám své právní rozbory zkontrolovat. Kajícně uznávám a naší právní kanceláři se omlouvám, že jsem se předvedla jako nezdárný žák. Na mou obhajobu budiž řečeno, že drtivá většina mých (neprávnických, ale ekonomických) kolegů nejen že nedokázala onu chybu odhalit, ale dokonce ani neměla ánunk, co ona věta znamená. Což mne poněkud vyděsilo. Protože od 1. ledna 2014 bychom jí měli rozumět všichni. A podle zákona, který různé její variace zařadí do českého právního řádu, bychom se taky měli řídit – a to doslova v každodenním životě. (Mimochodem, již pozorný čtenář onu hrubku odhalil?)

Od příštího roku totiž vstoupí v platnost nový občanský zákoník. A vedle toho, že zavádí hodně, ale skutečně hodně věcných novinek, novinkou je samo o sobě už jen to, jakým jazykem je zákoník napsán. Vydlužitel, obmyšlený, výměnek, výprosa, služebnost, odvážná smlouva, pacht - to jsou jen některé pojmy, kterými se nový zákoník hemží. Upřímně a trochu škodolibě se už těším, jak se budou od nového roku psát smlouvy, kterým žádná ze stran nebude rozumět, a které si zúčastnění budou muset nechat přeložit od svého pradědečka. Protože ano, právě on by kupodivu mohl novému občanskému zákoníku celkem rozumět. (Už tu hrubku máte?)

Když se totiž v 60. letech připravoval tehdejší (a s množstvím dodatečných změn dosud platný) občanský zákoník, bylo rozhodnuto, že některé do té doby zcela běžné právní pojmy jsou buržoazním přežitkem. A byly jednoduše vypuštěny. Tím byla přetržena historická návaznost. A nyní se máme k původním pojmům zase vrátit. To by nás mimochodem mělo víc přiblížit i právním systémům okolních zemí, kde k takovému zpřetrhání historické nitě nedošlo. Snaha je to pochopitelná a má něco do sebe.

Jenomže nejsem si docela jistá, zda lze historickou chybu napravit chybou novou. Zda některé chyby není lepší již nechat zapomenuté v propadlišti dějin a jít dál, jako by se nestaly. Jsem hluboce přesvědčená, že nestabilita právního prostředí a institucí obecně je jedním z největších problémů české ekonomiky. Že právě tato nestabilita v podobě permanentní změny daní, systému podpor a legislativních přílepků brání větší prosperitě. Pokud od 1. ledna nebudeme chápat, co se ve smlouvě píše, moc to stabilitě prostředí nepomůže, čert vem historickou kontinuitu.

A že pořád ještě nevíte, v čem spočívá ona hrubka? Tak tedy správně česky je “rozhrada”, nikoliv “rozhrad”, takže věta měla znít: “Obmyšlený pachtýř výprosu u rozhrady strpěl.“ A co to znamená, respektive zda to vůbec může dávat právní smysl, nechám na vaší invenci – trénujme mozkové závity, dokud je do 1. 1. 2014 čas!

(Kratší verze tohoto textu byla originálně napsána pro Literární noviny.)

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 12.7.2013 8:04 | karma článku: 45.79 | přečteno: 16693x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

A není ten prezident nakonec celkem jedno?

Tak co, už jste se otřepali z prezidentských voleb? Sotva hledat někoho, kdo vysloveně slavil. Drtivá většina lidí se dělila na ty víc naštvané a na ty míň naštvané. Ať ti i ti, většina volby intenzívně prožívala.

1.2.2023 v 16:44 | Karma článku: 43.80 | Přečteno: 4949 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Penze budou ve ztrátě

Prosím pozor, dámy a pánové, na vědomost se dává, že kdo kdy uvěřil čistým úmyslům vlády, kdo kdy uvěřil, že jest možno věřiti státu, že stát pojímá ušlechtilé záměry, když plánuje penzijní spoření -

25.1.2023 v 8:04 | Karma článku: 46.25 | Přečteno: 10831 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Návrat před rok 1989

Zajímavou zprávou tohoto týdne je, že na 73 procent generálních ředitelů ve světě se domnívá, že globální ekonomika v tomto roce klesne, neboli projde si recesí. Vyplynulo to z pravidelného průzkumu PwC.

18.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.76 | Přečteno: 11665 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Buď rozluka s EU, nebo inflace

Tento týden opět přinesl ostře sledovaná čísla o spotřebitelské inflaci. Tedy o fenoménu, který se v posledním roce doslova utrhl ze řetězu.

14.1.2023 v 15:04 | Karma článku: 46.04 | Přečteno: 7037 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Dvořák

Dezoláti, naši lidi ….. ale co s nimi?

Jedni nazývají voliče poraženého prezidentského kandidáta neschopnými dezoláty, jiní mluví o 2,4 mil. zoufalých lidí, kteří volají o pomoc. Tak či tak, jsou tady ale s námi a je třeba spolu dále normálně žít.

3.2.2023 v 8:22 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 652 | Diskuse

Jiří Žamboch

Umělá inteligence vysvětlila, proč v ČR vstupem do EU skončil vysoký ekonomický růst!

Chatovací robot ChatGPT využívá umělou inteligenci Výsledky, které dává, jsou opravdu zajímavé. Pro EU a její ekonomický vývoj právem nelichotivé. A jsou navíc velmi pečlivě zdůvodněné

2.2.2023 v 20:05 | Karma článku: 18.31 | Přečteno: 478 | Diskuse

Markéta Šichtařová

A není ten prezident nakonec celkem jedno?

Tak co, už jste se otřepali z prezidentských voleb? Sotva hledat někoho, kdo vysloveně slavil. Drtivá většina lidí se dělila na ty víc naštvané a na ty míň naštvané. Ať ti i ti, většina volby intenzívně prožívala.

1.2.2023 v 16:44 | Karma článku: 43.80 | Přečteno: 4950 | Diskuse

Michal Ptáček

Jak jsem ušetřil za elektřinu

Cena za elektřinu vyletěla vzhůru a v důchodcovské domácnosti vyvstala potřeba nějakou tu korunu ušetřit. Podívejme se tedy, jak jsem ušetřil (nebo do budoucna ušetřím), když jsem všechno utratil.

31.1.2023 v 16:20 | Karma článku: 12.68 | Přečteno: 577 | Diskuse

Josef Jaroš

Stále víc živnostníků to „balí“. Co potřebují k přežití ti zbývající?

Tržby v maloobchodu klesaly do loňského listopadu už sedm měsíců v řadě. V porovnání s říjnem 2022 sice pokles zpomalil z 10 % na 8,7 %, ale pokles tržeb – především za nepotravinářské zboží – pokračoval.

30.1.2023 v 11:00 | Karma článku: 21.68 | Přečteno: 606 |
VIP
Počet článků 621 Celková karma 45.60 Průměrná čtenost 21170

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Janečková se po rakovině vrací do práce. Ukázala i fotky po mastektomii

Zpěvačka Patricia Janečková (24) si na sociálních sítích připomenula ne úplně příjemné výročí. Před rokem jí...