Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. února 2023 Jarmila

Vládní paskvil

17. 05. 2013 8:00:00
Tvrdím: S naší vládou je to jako s velkým bachratým broukem. S dovolením vysvětlím. Víte, co je to nosorožík? Pokud se občas vrtáte na zahrádce, alternativně pokud na té zahrádce ještě máte kompost, možná jste už měli tu čest seznámit se s jeho ponravou. Dost možná jste se i trochu lekli a chvíli váhali, zda k vám domů nepodnikli invazi tropičtí hmyzáci ze severní Austrálie, ti, co je s oblibou ukazují v televizi na přírodopisných kanálech coby oblíbenou mňamku australských Aboriginů: Je to totiž zhruba 12 centimetrů dlouhá, 3 centimetry tlustá, bíložlutá věc. Nevýslovně ohavná věc, brrr. Jako pubertální výrostek jsem neměla problém za pětikorunu překusovat žížaly; nicméně dvanácticentimetrová ponrava nosorožíka je i na mě silná káva. (No fakt má 12 cm – měřila jsem ji!)

Když ve svém kompostu náhodou najdete tuhle gigantickou (brrr) ponravu, jednak máte dost velké štěstí, neb nosorožík je u nás poměrně vzácný tvor, jednak si dost možná položíte otázku, co se z téhle obludy asi může vylíhnout. Dvanácticentimetrová můra? Nebo dvanácticentimetrový brouk-goliáš? Dost možná pak zvědavě hodinu co hodinu obcházíte kolem kompostu v nervózně zvědavém očekávání, jaká exotická rarita na vás v den D vyjukne.

A pak kuk – a čučí na vás leskle černý fešák, nosorožík kapucínek. Není to žádný drobeček, to zas ne. Ovšem se svými třemi a půl cenťáky silně, ale vážně silně zaostává za svou ohavnou ponravou. Chvíli hloubáte nad tím, zda skutečně platí zákon zachování hmotnosti (kam jenom ponrava dala svých zbývajících 8 centimetrů??), pak to ale vzdáte s konstatováním, že na tohle je váš rozum krátký. Holt ne každé velkolepé entrée je následováno stejně velkolepým závěrem.

Asi vám pořád nedochází, co to má společného s naší vládou: Princip.

Včera se nechal premiér slyšet, že vláda po prázdninách bude projednávat nový deregulační balíček. A také že firmy už prý „nebudou muset ručit za DPH u faktur pod 700 tisíc korun“. A také to prý napomůže hospodářskému růstu.

Premiér tím narážel na fakt, že od dubna platí v souvislosti s novelou zákona o dani z přidané hodnoty totální legislativní paskvil. Podle něho by každá firma měla v centrální databázi před uhrazením faktury kontrolovat, zda její protipartner není v evidenci uvedený coby nespolehlivý plátce DPH. Protože pokud by její partner neodvedl správně DPH, firma by za něj státu ručila – a DPH by musela sátu uhradit místo onoho neplatiče. V praxi tak klidně ručící firma může DPH zaplatit dvakrát: jednou svému nespolehlivému partnerovi a jednou místo něj státu. Stát tak nehorázně přenáší odpovědnost za hříšníky na solidní firmy. Zrušení – i jen částečné – této nehorázné povinnosti je tedy namístě, zaplaťpámbu za něj.

Legrační je ovšem jiná věc. Totiž jaká óbr-ponrava, ehm, chci říct óbr-pompa, provádí drobounkou nápravu tohoto paskvilu. Prý to napomůže hospodářskému růstu, prý se projedná deregulační balíček a kdesi cosi. No pardon?! To už je vláda a vůbec celá česká pravice vážně tak vyšeptalá, že bude částečnou nápravu jednoho legislativního zmetku vydávat za „prorůstové opatření“? Když už opravovat zákony, to už bych měla lepší nápad. Co takhle dát si jako volební heslo zmenšení počtu slov, které tvoří český právní systém, na polovinu? A až toho dosáhneme, tak repete, znovu polovinu slov škrtnout. Zeštíhlit počet zákonů, zeštíhlit počet paragrafů každého zákona. Protože: Už jste si někdy položili filozofickou otázku, jak vůbec může člověk dodržovat zákony, když ani neví, jaké zákony by měl dodržovat? A jak by člověk mohl vůbec vědět, jaké zákony dodržovat, když ani není v jeho silách za celý rok studia všechny zákony naší země nastudovat? Neboli jak může nějaká země po svých občanech chtít, aby se chovali podle nějakých pravidel, když jim tato pravidla ani nedokáže vysvětlit...?

(Kratší verze tohoto textu byla originálně napsána pro Literární noviny.)

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 17.5.2013 8:00 | karma článku: 41.86 | přečteno: 4240x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

A není ten prezident nakonec celkem jedno?

Tak co, už jste se otřepali z prezidentských voleb? Sotva hledat někoho, kdo vysloveně slavil. Drtivá většina lidí se dělila na ty víc naštvané a na ty míň naštvané. Ať ti i ti, většina volby intenzívně prožívala.

1.2.2023 v 16:44 | Karma článku: 43.80 | Přečteno: 4950 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Penze budou ve ztrátě

Prosím pozor, dámy a pánové, na vědomost se dává, že kdo kdy uvěřil čistým úmyslům vlády, kdo kdy uvěřil, že jest možno věřiti státu, že stát pojímá ušlechtilé záměry, když plánuje penzijní spoření -

25.1.2023 v 8:04 | Karma článku: 46.25 | Přečteno: 10831 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Návrat před rok 1989

Zajímavou zprávou tohoto týdne je, že na 73 procent generálních ředitelů ve světě se domnívá, že globální ekonomika v tomto roce klesne, neboli projde si recesí. Vyplynulo to z pravidelného průzkumu PwC.

18.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 45.76 | Přečteno: 11665 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Buď rozluka s EU, nebo inflace

Tento týden opět přinesl ostře sledovaná čísla o spotřebitelské inflaci. Tedy o fenoménu, který se v posledním roce doslova utrhl ze řetězu.

14.1.2023 v 15:04 | Karma článku: 46.04 | Přečteno: 7037 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Dvořák

Dezoláti, naši lidi ….. ale co s nimi?

Jedni nazývají voliče poraženého prezidentského kandidáta neschopnými dezoláty, jiní mluví o 2,4 mil. zoufalých lidí, kteří volají o pomoc. Tak či tak, jsou tady ale s námi a je třeba spolu dále normálně žít.

3.2.2023 v 8:22 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 652 | Diskuse

Jiří Žamboch

Umělá inteligence vysvětlila, proč v ČR vstupem do EU skončil vysoký ekonomický růst!

Chatovací robot ChatGPT využívá umělou inteligenci Výsledky, které dává, jsou opravdu zajímavé. Pro EU a její ekonomický vývoj právem nelichotivé. A jsou navíc velmi pečlivě zdůvodněné

2.2.2023 v 20:05 | Karma článku: 18.31 | Přečteno: 478 | Diskuse

Markéta Šichtařová

A není ten prezident nakonec celkem jedno?

Tak co, už jste se otřepali z prezidentských voleb? Sotva hledat někoho, kdo vysloveně slavil. Drtivá většina lidí se dělila na ty víc naštvané a na ty míň naštvané. Ať ti i ti, většina volby intenzívně prožívala.

1.2.2023 v 16:44 | Karma článku: 43.80 | Přečteno: 4950 | Diskuse

Michal Ptáček

Jak jsem ušetřil za elektřinu

Cena za elektřinu vyletěla vzhůru a v důchodcovské domácnosti vyvstala potřeba nějakou tu korunu ušetřit. Podívejme se tedy, jak jsem ušetřil (nebo do budoucna ušetřím), když jsem všechno utratil.

31.1.2023 v 16:20 | Karma článku: 12.68 | Přečteno: 577 | Diskuse

Josef Jaroš

Stále víc živnostníků to „balí“. Co potřebují k přežití ti zbývající?

Tržby v maloobchodu klesaly do loňského listopadu už sedm měsíců v řadě. V porovnání s říjnem 2022 sice pokles zpomalil z 10 % na 8,7 %, ale pokles tržeb – především za nepotravinářské zboží – pokračoval.

30.1.2023 v 11:00 | Karma článku: 21.68 | Přečteno: 606 |
VIP
Počet článků 621 Celková karma 45.60 Průměrná čtenost 21170

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Janečková se po rakovině vrací do práce. Ukázala i fotky po mastektomii

Zpěvačka Patricia Janečková (24) si na sociálních sítích připomenula ne úplně příjemné výročí. Před rokem jí...