Záhada děravého rozpočtu

8. 02. 2013 8:05:00
Občas se přihodí, že dobrý úmysl se tak trochu mine účinkem. Existuje pro to i pořekadlo, říká se, že cesty do pekel bývají dlážděny dobrými úmysly. Tak třeba já mám přátele, manželský pár. Ten manželský pár působí na první pohled poněkud nevyrovnaným dojmem; ona drobná, krásná a velmi slušná, on obrovský do všech stran a velmi jadrně se vyjadřující. Ale protože protiklady se přitahují, úžasně jim to spolu klape. A proto také on je ochoten brát na ni ohledy, i když to pro něho znamená velké sebezapření. A tak se stalo, že když on za volantem mluvil, jak mu zobák narostl, a tituloval ostatní řidiče nereprodukovatelnými výrazy, ona se chudinka neustále křižovala. Až jednoho dne si troufla navrhnout, zda by on místo „ty ***“ nemohl říkat „ty Cipísku“. I stalo se. A tak od té doby jsou všichni řidiči titulováni „ty Cipísku jeden zas***ej“. A ona již nic nenavrhuje.

Možná v mém známém manželskému páru došlo k maličkému nedorozumění; když k tomu ještě připočteme, že mám sklon snažit se na lidech na prvním místě vidět to lepší, dá se na malé nedorozumění svést leckterý případ, kdy „jsou cesty do pekla dlážděny dobrými úmysly“. Několik let jsem za „malé nedorozumění“ považovala i sestavování českého státního rozpočtu. Ale teď, po několika letech opakování stále stejného modelu, se do mne vkrádá jakási nejistota... Co myslíte? Malé nedorozumění, malá neschopnost, nebo velký úmysl...? Co se dá myslet o následujícím?

Ministerstvo financí vždy sestavuje státní rozpočet na základě své makroekonomické prognózy. Zkrátka nejprve si naprognózuje, jak asi ekonomika příští rok poroste, pak na základě této prognózy odhadne nutné výdaje a pravděpodobné příjmy (to není těžké, historie ukazuje, že takový a makový růst znamená takové a makové příjmy) a pak na základě toho sestaví rozpočet. Tak, aby jeho saldo odpovídalo politickému zadání. Je to docela dobrý úmysl, smyslem je, aby se rozpočet nevymknul kontrole. (Mimochodem, je zajímavé, jak se nám ze slovníku už nenápadně vytratil přebytek rozpočtu a stále jen mluvíme o výši jeho schodku.) Když ekonomika roste rychleji, rozpočet má vyšší příjmy z daní a jsou nutné nižší výdaje. A naopak. Neboli řečeno jinak: V praxi výsledná výše schodku rozpočtu je závislá právě na odhadu budoucího hospodářského růstu. Podhodnocení očekávaného růstu znamená nižší schodek, nadhodnocení naopak vyšší schodek.

No a kupříkladu státní rozpočet na rok 2013 se na počátku sestavoval na základě předpokladu, že ekonomika poroste o 1,0 %. (Šichtařová už v létě 2012 kroutila hlavou, kde se ten optimismus bere. Což zmiňuju jen proto, aby bylo zřejmé, že tenhle optimistický předpoklad nebyl tak úplně nevyhnutelný.) V říjnu si to ministerstvo rozmyslelo a oznámilo, že ekonomika asi poroste jen o 0,7 %. (Šichtařová kroutila hlavou, kde se ten optimismus bere.) No a poslední lednový den 2013 ministerstvo došlo k závěru, že ekonomika letos vlastě poroste jen o 0,1 %. (Kde jenom se ten optimismus bere?) Jinými slovy už teď je jisté, že nestane-li se zázrak, rozpočet za letošní rok skončí opět s hlubším schodkem, než stát oficiálně plánuje. Konkrétně změna odhadu růstu skoro o procentní bod by mohla přinést větší díru do rozpočtu zhruba o 15 miliard korun. A to jsme prosím na počátku roku.

Lehce změňte čísla a můžete úplně stejný scénář dosadit i do let předešlých. Hned na počátku nového roku vždy ministerstvo s udivením a „prozřením“ zjistilo, že ekonomice se vlastně daří hůř, než se předpokládalo při sestavování rozpočtu. Dalo by se namítnout, že prognóza hospodářského růstu není hračka; ovšem tak proč jednoduše nebýt z principu při prognózování vždy pesimistický, aby se v nejhorším případě odhad naplnil a v nejlepším byla ve veřejných financích menší díra? Zkrátka s železnou pravidelností stát rozpočet nadhodnocuje, neboli nechává v něm větší skulinu pro (nemandatorní) výdaje, než hospodářské situaci odpovídá.

Tak co myslíte? Malé nedorozumění? Či snad chcete říct, že úmysl...?

(Kratší verze tohoto textu byla originálně napsána pro Literární noviny.)

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 8.2.2013 8:05 | karma článku: 41.70 | přečteno: 4694x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Hospodářský růst jde do kopru

Jako spíš „optimistická“ zpráva bylo tiskovými agenturami prezentováno oznámení, že Škoda Auto začne v Indii vyrábět malé sportovně-užitkové vozidlo SUV s délkou do čtyř metrů,

1.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 45.57 | Přečteno: 6626 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Držím pěsti zemědělcům

Taky jste slyšeli tu řečnickou otázku, o co prý vlastně zemědělcům jde, když zisky mají pořád dobré?

19.2.2024 v 13:15 | Karma článku: 47.68 | Přečteno: 11489 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Ohrožení suverenity?

Doba covidová byla obrovským fenoménem a pokusnou laboratoří, jakou jsme si do té doby neuměli představit.

15.2.2024 v 8:32 | Karma článku: 45.45 | Přečteno: 6718 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Česká kritéria pro přijetí eura

V poslední době více než kdykoli dříve slýcháme od vládních představitelů volání po zahájení procesu k přijetí eura.

11.2.2024 v 15:29 | Karma článku: 42.86 | Přečteno: 2823 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Libor Witassek

Tajemství růstu hospodářství je v ekonomické relokalizaci

Informace o stavu české ekonomiky připomínají již delší dobu skákající říční kámen, který se lehce odrazí vzhůru většinou tehdy, když zrovna povyskočí ekonomika německá.

3.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 191 | Diskuse

Milan Smutný

Kolapsem uhlí ve volebním roce 2025 hrozí dokonalá bouře v energetice i ekonomice Česka

Když se za těžké tlakové níže sejdou všechny nepříznivé faktory, říkají meteorologové takové přírodní katastrofě dokonalá bouře. Stejnojmenný film je strhujícím vzdáleným dramatem na moři, ale katastrofa energetiky Česka se blíží.

1.3.2024 v 15:02 | Karma článku: 29.96 | Přečteno: 517 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Hospodářský růst jde do kopru

Jako spíš „optimistická“ zpráva bylo tiskovými agenturami prezentováno oznámení, že Škoda Auto začne v Indii vyrábět malé sportovně-užitkové vozidlo SUV s délkou do čtyř metrů,

1.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 45.57 | Přečteno: 6626 | Diskuse

Milan Smutný

Nové reaktory by měli postavit Jihokorejci, Francouzi své projekty časově nezvládají

Veřejná debata o výstavbě nových jaderných reaktorů jako podmínky další prosperity ČR nabývá s blízkým výsledkem na síle. S ohledem na reference bude jihokorejská KHNP nepochybně lepší volbou než francouzská EdF.

29.2.2024 v 14:58 | Karma článku: 22.87 | Přečteno: 347 | Diskuse

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 3226 | Diskuse
VIP
Počet článků 677 Celková karma 46.10 Průměrná čtenost 20356

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...