Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. září 2023 Jaromír

Bitva o DPH je pro kočku

9. 11. 2012 8:13:00
Fakt nevím, proč to musíme vždy tak nějak zkonit. Skoro všechno. Má dcerka – prvňačka – se těšila na Halloween. Ve škole jí totiž bylo řečeno, že „na Halloween si děti smějí přinést do školy masky“. I dala si záležet, aby na Halloween důkladně zabalila do školní tašky masku ohavného čerta. Ze školy se vrátila smutná. Masky kromě ní nikdo neměl. Povytáhla jsem údivem obočí (k čemu tedy ta osvěta, že si děti mají nosit masky?). Ale budiž. Druhý den po Halloweenu – na Dušičky – nás před školou přivítal zástup pekelníků, čarodějnic a upírů. Nebylo nejmenších pochyb, odkud vítr fouká. Dětem bylo patrně řečeno, že si mají převleky přinést „1. listopadu, tedy na Halloween“. Dcerka ještě nemá o datech páru, a tak si zapamatovala jen druhou polovinu oné nesmyslné věty.

Neboť nenechme se mýlit, Dušičky a Halloween nejsou totéž. Halloween, v originálu Samhain, se jako prastarý pohanský svátek slaví poslední noc keltského roku, tedy v noci z 31. října. Je to noc, kdy končí teplé období roku a kdy se otevírá brána mezi naším světem a světem zemřelých. Svátek se z Evropy dostal až do Ameriky a odtud zase zpět. Křesťanské a v podstatě uměle zavedené Dušičky spadají až na 2. listopadu, jak je však v našich zemích s naší netrpělivostí obvyklé, slaví se den předem, tedy listopadu prvního. Ať počítám, jak počítám, pořád tam jeden den hapruje. Proč si to ale trochu nezmatlat dohromady, že? Vždyť v zásadě šlo o prkotinu, „jen“ o jednu smutnou holčičku, která na ten dušičkový zástup čertů koukala jak žabka ze salátu.

Byla to možná prkotina, jenomže ta prkotina až bolestně autenticky ukazuje, že kam se podíváme, všude jsou u nás samé odfláknuté nedodělky.

Tak třeba taky jste si mysleli, že celou válku o státní rozpočet pro rok 2013 vyhraje ona mediálně vděčná bitva o DPH? Že zhruba platí rovnice: zvýšíme DPH = státní rozpočet to bude mít v suchu...? Tak vězte, že věc se má takto:

Zadlužení země pozoruhodně rychle rostlo, protože státní rozpočet generoval skoro stejně pozoruhodně vysoké schodky. Proto jsme chtěli schodek rozpočtu snížit. Proto jsme zvýšili DPH. Proto se lidé lekli a přestali utrácet. Proto se ekonomika propadla do ještě hlubší recese. Proto se na daních nepodařilo vybrat tolik, kolik se plánovalo. Proto se veřejné finance dál rychle zhoršují. Proto chceme opět zvyšovat DPH. Proto lidé budou v roce 2013 ještě méně utrácet a ekonomika se ještě víc utlumí. Proto bude schodek rozpočtu opět vyšší... A tak dál a tak dokolečka. Už to samo je přímo ohňostroj důvtipu. Ministerského úředníka zjevně nenapadlo, že někde v jeho úvaze je chybka. (Totiž v onom neustálém zvyšování daní.) Ale pořád to není ten největší nedodělek – kvůli tomu to tentokrát nevyprávím. Ministerský úředník totiž perlí ještě víc a ještě to víc zamotává.

Ministerský úředník totiž došel k názoru, že ekonomika příští rok poroste o 0,7 %. A na tomto svém předpokladu postavil státní rozpočet. Jenomže to je moc. Je to moc jako prakticky každý poslední rok. Už v roce 2008 jsem varovala, že odhad ministerstva ohledně růstu ekonomiky je úplně špatně – že ekonomika na tom bude mnohem hůř. Že tedy i příjmy rozpočtu jsou nadhodnocené, jeho výdaje a schodek jsou podhodnocené. A od té doby to opakuju každý rok. Každý rok se ministerský úředník probere o 12 měsíců později těsně před Vánocemi a prohlásí, že bohužel doba je zlá a ekonomika nerostla, jak se očekávalo... A že tedy veřejné finance se opět zhoršily.

A teď si to dejme dohromady: celá mediálně slavná bitva o přeběhlíky a výši DPH je sice možná zajímavá, ale právě jen zajímavá, protože jak ukazuje pohled do minulosti, zvyšování DPH nikam nevede. Takové bitva – o takovou prkotinu. A veřejnost se balamutí tvrzením, že v téhle bitvě jde div ne o naší budoucnost. Ale v realitě stačí jediný škrt perem; stačí předpokládat pro příští rok nejhorší myslitelný scénář. Třeba místo růstu ekonomiky o 0,7 % čekat preventivně pokles o 0,5 %. Taková maličkost – a rozpočet by vypadal úplně jinak. A jeho schodek by taky vypadal úplně jinak. Líp. A bitvy o DPH by nebyly potřebné.

Zmatlaný nedodělek? Vždyť přeci jde o takovou prkotinu – jenom o jedno malé zdražení potravin. Nebo spíš úmysl, který umožní, aby státní úředník seděl na větších výdajích z rozpočtu, ve kterých se ztratí víc korupce?

(Kratší verze tohoto textu byla originálně napsána pro Literární noviny.)

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 9.11.2012 8:13 | karma článku: 42.47 | přečteno: 5261x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Demonstrovat, či nedemonstrovat?

Všichni víme, že v sobotu se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Mnozí z vás tam nejspíš byli. Mnozí to možná zvažovali. Já ne.

19.9.2023 v 8:14 | Karma článku: 45.58 | Přečteno: 8211 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Jak spravit veřejné finance

Pětikoaliční vláda nám po třech dnech jednání protlačila druhým čtením ve Sněmovně konsolidační balíček. Velká to sláva.

14.9.2023 v 8:04 | Karma článku: 46.18 | Přečteno: 6881 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Deklarbonizace je ekonomickou sebevraždou

Už nikdo nemůže váhat a pochybovat, že světová ekonomika prudce zpomaluje. Poslední čísla to ukázala bez jakýchkoliv pochyb.

6.9.2023 v 8:00 | Karma článku: 41.91 | Přečteno: 2841 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždy: Zase jsme zdražili

Často se na tomto místě podivuji různým bizarním a ještě bizarnějším nápadům naší vlády, u kterých je na první pohled patrné, že buď nejsou ani zbla motivované zájmem a blahem jednotlivců i firem, anebo jsou zcela neinformované a

30.8.2023 v 20:00 | Karma článku: 41.97 | Přečteno: 6981 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Michael Pascal Večeř

Chcete euro v Česku? Mám pro vás dobrou zprávu!

Všechny země, které vstoupily do Evropské unie od roku 1993 se zavázaly k přijetí eura. Většině z nich se to už povedlo, Česko však zaostává. A politici si s tím nevědí rady. Musí to řešit sami občané.

23.9.2023 v 12:13 | Karma článku: 3.30 | Přečteno: 135 | Diskuse

Martin Tuma

F-35 jsou drahé, nespolehlivé a pro nás nevhodné

Generálové se chystají na minulou válku. Pro nás je F-35 jenom drahá hračka, symbol statusu, nikoliv užitečná zbraň. Jsou levnější a mnohem více vhodné kombinace letadel, PVO, raket, více v článku.

22.9.2023 v 14:40 | Karma článku: 27.14 | Přečteno: 621 | Diskuse

Tomáš Marek

Paní Alenko, vraťte se na finance!

Na sítích se šíří nechutná lež, že Alena Schillerová udělala za své působení na Ministerstvu financí schodek 500 miliard. Musím se paní Alenky zastat. Není, není, není to pravda. Dokázala vytvořit schodek krásných 813 miliard.

22.9.2023 v 10:45 | Karma článku: 33.72 | Přečteno: 1042 | Diskuse

Pavel Makovec

Den znárodnění a „úsporný balíček“

Dnešní nákup zásobníků na plyn za 360 mil. eur, tedy přes 8,8 miliardy Kč od německé společnosti RWE je prvním krokem při realizaci „tajné části“ tzv. úsporného balíčku, který počítá s rozsáhlým znárodněním zahraničního kapitálu.

19.9.2023 v 9:20 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 838 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Demonstrovat, či nedemonstrovat?

Všichni víme, že v sobotu se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Mnozí z vás tam nejspíš byli. Mnozí to možná zvažovali. Já ne.

19.9.2023 v 8:14 | Karma článku: 45.58 | Přečteno: 8211 | Diskuse
VIP
Počet článků 652 Celková karma 44.59 Průměrná čtenost 20721

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...