Jak nám ty milardy nepomohly

27. 11. 2015 8:00:00
Už přes dvě stě miliard. To je podle čerstvé zprávy dosavadní letošní účet, který Česká národní banka zaplatila jako cenu za své úsilí udržet korunu k euru nepřirozeně slabou. A to ještě rok zdaleka nekončí.

Budu si na chvilku trochu hrát na rebelku:

Pravda, bilanci centrální banky musíme chápat o dost jinak než třeba rozvahu obchůdku na rohu prodávajícího housky. Zdaleka to tedy neznamená, že by těchto více než 200 miliard korun bylo něco jako „čistá ztráta“, v měnové politice to funguje trochu jinak. Kdybychom o dvou stovkách miliard mluvili v souvislosti s veřejným dluhem či schodkem státního rozpočtu, bylo by to horší. Ale přesto: tahle obrovská částka dává dobrou představu o tom, jak velké úsilí Českou národní banku její záměr – udržet korunu slabší, než by odpovídalo stavu ekonomiky - stojí. Ale proč vlastně? Za co to tu platíme...? Co pozitivního jsme si za to vlastně koupili...?

Koupili jsme si o něco vyšší inflaci. Tedy možná jsme si ji koupili. Protože není tak docela jisté, že to opravdu funguje. Každopádně ale idea České národní banky je tato: Korunu oslabíme – tím prodražíme dovážené zboží a současně zlevníme vyvážené zboží – levnějšími vývozy podpoříme exportéry – a současně dražšími dovozy zvýšíme domácí inflaci, takže se vyhneme té děsivé a obávané deflaci. Mnóóó... že by to nějak zázračně fungovalo, se tedy moc říct nedá vzhledem k tomu, že podle posledních známých údajů u nás ceny meziročně rostou jen o 0,2 %. Čili v podstatě nerostou. Čili od oné obávané deflace nás nedělí skoro nic. Ale budiž – koneckonců dalo by se namítnout, že kdoví, jak hlubokou deflaci bychom tu měli, kdybychom neměli ČNB. Ale o to teď zase tolik nejde. Jde o jinou věc.

Jde o ony hrůzostrašné zkazky o deflaci, z nichž by jeden měl dojem, že ta bestie kouše jak divá zvěř. Jenomže skutečně deflace kouše? Ano i ne. Velmi zjednodušeně můžeme mluvit o jakési zlé, anebo hodné deflaci. Ta zlá deflace je to, čeho se centrální bankéři tolik bojí. Vlastně jde o to, že v případě hospodářské krize nemají lidé na útraty. Protože neutrácí, ceny klesají. Lidé pak začnou deflaci očekávat a programově ještě víc odkládají své nákupy i investice, protože čekají na ještě nižší ceny. Hospodářský růst pak ještě víc zpomaluje a roztáčí se takzvaná deflační spirála stále zpomalující ekonomiky a stále klesajících cen.

Jenomže problém je v tom, že my se nacházíme v úplně jiné situaci. To, co vidíme dnes, neváhám označit za „hodnou“ deflaci. Ceny po celé Evropě klesají (anebo aspoň rostou jen velmi málo) ne proto, že by lidé neměli na útraty. Koneckonců je směšné něco takového tvrdit třeba v ČR, kde ekonomika roste o 4,3 % a maloobchodní tržby podle našeho odhadu budou o Vánocích minimálně o 6 % vyšší než loni. Zadruhé lidé v EU deflaci neočekávají, průzkumy veřejného mínění naopak ukazují, že většina lidí má subjektivní pocit, že se stále zdražuje (což je pocit sice mylný, ale pro jejich chování rozhodující). Zatřetí původ této deflace je jednak ve zpomalování čínské ekonomiky, která najednou negeneruje tak vysokou poptávku po energiích, jednak v nových technologiích, jako je například nová frakování. Zkrátka není to historka o tom, že lidé nemají peníze; je to historka o tom, že díky novým technologiím energie zlevnily, a lidem tak zůstává víc peněz na jiné útraty. Ano, tahle deflace může mít dokonce pozitivní efekt na hospodářský růst, protože může lidi dokonce přimět utrácet víc! Právě proto je boj Evropy proti deflaci tak zvrácený.

A je skutečně namístě mluvit o celoevropském boji proti (té „hodné“) deflaci. Protože to není jen osamocený boj České národní banky. Popravdě – snaha ČNB bojovat proti deflaci oslabením koruny je ještě vcelku nevinná ve srovnání s tím, čeho se dopouští Evropská centrální banka, která zvolila kalibr ještě těžší: Totiž tisk peněz. Mezi námi, nenapadá mě jediná historická zkušenost, kdy by tak masívní tisk peněz přinesl něco dobrého. Ostatně proto také byl právě na základě neblahých historických zkušeností zakázán; ale koumavá ECB našla způsob, jak tenhle zákaz očurat.

Ovšem důsledky jsou zásadní. Tisk nových peněz rovná se nepřirozeně nízké úrokové sazby. Nepřirozeně nízké úrokové sazby rovná se zadlužování i těch, kteří by se zadlužit neměli (protože nemají adekvátní příjmy). Zadlužení rizikových lidí rovná se velký počet osobních úpadků v okamžiku nástupu krize. Současně nepřirozeně vysoké zadlužování rovná se neadekvátně rychlý růst cen realit různého typu. Předražené reality rovnají se nekvalitní zástavy bank, a tedy nezdravé banky. Nízké úrokové sazby také znamenají snadný přístup k penězům pro spekulanty a tedy vysoké spekulativní investice do akcií – neboli přehřívání akciového trhu a adekvátní riziko jeho zhroucení. Pozor, tohle není nějaké sýčkování do budoucna, tohle všechno již prokazatelně nabíhá právě teď. A v neposlední řadě boj proti deflaci rovná se i nepřirozeně slabá koruna. A to zase znamená riziko jejího prudkého posílení v okamžiku uvolnění kurzu – třeba o 4 koruny k euru za pár měsíců.

A co jsme tedy za všechny tyto nepříjemnosti výměnou získali? To, že jsme se připravili o celkem příjemnou „hodnou“ deflaci, která mohla naši ekonomiku podpořit.

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 27.11.2015 8:00 | karma článku: 45.17 | přečteno: 8237x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Návod na opravu naší ekonomiky

Když jsme před více než třiceti lety prožívali revoluci, přáli jsme si stát se součástí západu. Západní svět pro nás představoval vzor. Něco se ovšem zvrtlo.

27.3.2024 v 16:55 | Karma článku: 42.30 | Přečteno: 2721 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.70 | Přečteno: 1548 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Čelíme statistickému zkreslení

Počet lidí, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému, v roce 2023 klesl o 173.000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

16.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 46.00 | Přečteno: 10960 | Diskuse

Markéta Šichtařová

A je to tu znovu, banky mají problémy

Akciové indexy se drží na dohled rekordních maxim. Což je synonymem pro fakt, že investoři mají nasazeny růžové brýle. Je tu totiž hned několik zdrojů rizik.

5.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 45.12 | Přečteno: 11994 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 593 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 901 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.70 | Přečteno: 1549 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 494 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
VIP
Počet článků 681 Celková karma 44.91 Průměrná čtenost 20281

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...