Rosteme rychle a zběsile. Vládě navzdory.

20. 08. 2015 8:00:00
Tak tedy zase jednou po čase dotahujeme životní úroveň Německa. A přitom plácat se po ramenou, jak jsme dobří, nemůžeme ani omylem – protože růst naší ekonomiky vlastně ani není naší zásluhou...

Takže o co vlastně jde? Jde o to, že Český statistický úřad zveřejnil odhad HDP za druhý kvartál roku 2015. A tato data říkají, že ekonomika rostla na mezičtvrtletní bázi o 0,9 %. V meziročním porovnání pak dokonce roste o 4,4 %. To je doslova zběsilý růst, který vytřel zraky všem zúčastněným. Ekonomika roste vcelku hodně rychle dokonce i v historickém srovnání. Rychleji jsme rostli naposledy ve druhém kvartále 2008. Zatím sice nejsou známy detaily, ale lze očekávat, že rostly všechny složky HDP; největším tahounem jsou pravděpodobně export a investice.

Podezřelé na tom je, že tak velký růst nevidíme nikde kolem nás. Karta se otočila. V předešlých několika málo letech Německo a jeho sousední země ujížděly střední Evropě, anebo alespoň nesnižovaly náskok. Teď ale střední Evropa přidala. Slovenská ekonomika roste o 3,2 %, maďarská o 2,7 % - to je sice hodně, ale pořád méně než v Česku. A naopak západní Evropa poněkud zaostává za očekáváním: Jako celek eurozóna mezikvartálně zpomaluje růst z 0,4 % na 0,3 %. Stěžejní kontinentální ekonomiky, Německo, Itálie a Francie, zklamaly. Zatímco Německo stále zrychluje, jen zrychluje méně, než se čekalo, Itálie rovnou zpomaluje. A Francie nerostla pro jistotu vůbec.

Člověk se tedy logicky ptá, jak je to možné, že najednou zase doháníme západní Evropu a navíc máme nejsilnější růst široko daleko. Mohou za to politici? Kteří – že bychom je třeba volili znovu...? Jak to probůh udělali? Které reformy k tomu přispěly?

Jenomže má odpověď zní, že žádné zázračné reformy v tom nejsou. Česká ekonomika vlastně tak zběsile roste... předešlé vládě navzdory. Roste totiž hlavně kvůli tomu, že předchozí vláda vygenerovala neustálým zvyšováním DPH v době krize, kdy se to nejmíň hodilo, umělou recesi. V době, kdy ostatní země rostly, i když pomaličku, se česká ekonomika díky tomuto dvojímu zvyšování daní propadla do recese. To s sebou přineslo odložení investic. Podniky neobměňovaly podnikovou flotilu aut, domácnosti odkládaly nákup zboží dlouhodobé spotřeby a tak dál a dál. Ve společnosti se akumulovaly potlačované potřeby. A nyní přichází výbuch této dlouho a uměle odkládané spotřeby, který s sebou strhává i další složky HDP, jako jsou investice. Když k probíhajícím modernizacím připočteme doping pro export kvůli uměle oslabované koruně Českou národní bankou, máme tu růst jako hrom.

Vlastně jde jen o to, že z většího nadhledu celého desetiletí se česká ekonomika pohybuje přibližně podobně jako celá střední Evropa. Tu rychleji, tu pomaleji. Ale v průměru stejně. Když jeden rok víc zpomalíme, v dalších letech o to víc zrychlíme, ale v průměru jsme stále zhruba na tom samém. Jeden rok, jedna vláda, nebo jedna recese nemění regionální trend.

A protože středoevropské vlády (na rozdíl od většiny západoevropských) mají neodbytný pocit, že neustále musí „reformovat“, rozumějme, neustále se musí v ekonomice šťourat bez ohledu na to, jestli zrovna funguje nebo ne, produkují taky mnohem větší zpomalení a pak zase větší zrychlení svých ekonomik. Zkrátka středoevropské země podléhají mnohem větším výkyvům svého hospodářského růstu na obě strany (a nedá se to vysvětlit jen takzvanou srovnávací základnou). V obdobích krizí zažíváme krize hlubší, v období růstu rosteme zase výrazněji než „rozvinutější“ západoevropské státy.

A právě nyní, v období mnohými blahoslaveného raketového růstu naší ekonomiky, vlastně zažíváme jen jeden z těchto extrémů. Žijeme falešným úspěchem podhodnocené měny, díky níž zůstáváme levnou pracovní silou pro západ. Sklady, montovny a další primitivní výroby rostou jak houby po dešti, ale ekonomiku to kvalitativně zase o tolik dál neposouvá. A ještě jedna věc stojí za pozornost a všichni euro-nadšenci by se nad ní měli zamyslet: Když stávající výrazný český růst dáme do kontrastu se zklamávajícím růstem západní Evropy, ukáže se krutá asynchronizace hospodářského růstu. Přitom právě dokonalé sladění hospodářského cyklu je hlavní podmínkou k tomu, aby zavedení společné měny bylo pro obě strany výhodné...

Autor: Markéta Šichtařová | čtvrtek 20.8.2015 8:00 | karma článku: 46.16 | přečteno: 13595x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Návod na opravu naší ekonomiky

Když jsme před více než třiceti lety prožívali revoluci, přáli jsme si stát se součástí západu. Západní svět pro nás představoval vzor. Něco se ovšem zvrtlo.

27.3.2024 v 16:55 | Karma článku: 43.07 | Přečteno: 3101 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1574 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Čelíme statistickému zkreslení

Počet lidí, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému, v roce 2023 klesl o 173.000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

16.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 46.02 | Přečteno: 10979 | Diskuse

Markéta Šichtařová

A je to tu znovu, banky mají problémy

Akciové indexy se drží na dohled rekordních maxim. Což je synonymem pro fakt, že investoři mají nasazeny růžové brýle. Je tu totiž hned několik zdrojů rizik.

5.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 45.12 | Přečteno: 11997 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 597 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 904 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1574 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
VIP
Počet článků 681 Celková karma 45.01 Průměrná čtenost 20281

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...