Přelomový okamžik: Evropa Řecko právě odřízla!

5. 02. 2015 15:58:01
Leží si tahle bankéři z Německa, Belgie, Francie, České republiky, Slovenska, Řecka... ve středu večer u televize, bezmyšlenkovitě přepínají kanály, jak už to pánové dělávají, a chystají se jít spát. Když vtom se z ničeho nic na obrazovce objeví nápis, že Evropská centrální banka (ECB) právě rozhodla ukončit přijímání řeckých dluhopisů jako zástavu. Jinými slovy, že ECB se bez jakéhokoli varování rozhodla odstřihnout řecké banky od levného financování. A o pány bankéře se v tu chvíli pokouší infarkt. Protože tohle rozhodně není normální. Něco se muselo stát. Něco důležitého.

V noci se za běžných okolností o takových věcech nerozhoduje. Zvláště když není na programu standardní zasedání centrálních bankéřů. Namísto toho bylo na programu něco úplně jiného, pikantnějšího: Pár hodin předtím se setkali zástupci nové řecké vlády s vedením ECB. Podle prvních zpráv se zdálo, že si notují. Že se shodují, že je třeba Řecko zachránit. A nejednou bum a namísto očekávané společné tiskové konference je tu jednostranné prohlášení, že ECB se s řeckými bankami téměř přestává bavit. Co to má znamenat?

Vše nasvědčuje tomu, že uvnitř ECB nastalo během středy obrovské pnutí. A evidentně v něm zvítězili ti lidé, kteří se bojí, že Řecko zbankrotuje. A tito lidé se na poslední chvíli snaží uchránit bilanci ECB od bezcenných papírů. Nebo řečeno ještě jinak: Tito lidé, kteří (zaplaťpámbu) získali navrch, odmítají porušit zákon a odmítají takzvaně monetizovat řecký dluh. Protože v tuto chvíli se už o nic jiného než o monetizaci dluhu nehraje. Monetizace je totiž zakázané natištění nekrytých a tedy bezcenných peněz za účelem splacení státního dluhu. Pokud by ovšem ECB měla vykupovat řecké dluhopisy, o kterých dopředu tuší, že budou škrtnuty a zrušeny, pak je to monetizace jako vyšitá.

Když zpráva přišla, sice mě to nikterak nepřekvapilo, ale současně mě to zvedlo ze židle. To je totiž ve finanční rovině v podstatě vyhlášení „ekonomické války“ Řecku. Tímto aktem se zbytek eurozóny po finanční stránce od Řecka odstřihává. Jeho banky jsou ponechané napospas osudu, který nemůže být dobrý. Nicméně neznamená to ještě, že by to byl definitivní konec pro řecké bankovnictví. Je tu totiž ještě jeden nástroj pod názvem ELA. Jde o mechanismus nouzových úvěrových linek, které nabízí národní centrální banky v eurozóně svým národním komerčním bankám, jež mají problémy s likviditou. Komerční banky mohou tedy přežít, pokud je zachrání řecká centrální banka. Jinými slovy, kdyby se Řecko pokusilo část dluhu jednostranně škrtnout, nebude mít ztrátu ECB, ale řecká centrální banka.

Může to ale Řecko ustát? Může jeho banky řecká centrální banka zachránit? Problémem je, že řecké banky už nyní v některých případech čerpají nouzové úvěry. Běžní Řekové totiž nečekali, až budou banky bez peněz, a už měsíce hromadně vybírali vklady. Nyní záleží na dvou věcech: Na rozsahu paniky a na tom, zda z bank ještě „je co vybírat“. Každopádně je ale jasné, že řecké banky si budou muset od řecké centrální banky půjčit minimálně desítky miliard eur. Když si ovšem půjčují od své národní centrální banky, není to tak výhodné, jako když si půjčují od ECB. Takže tyto nouzové úvěry ještě zhoršují situaci bankovního sektoru.

Ve tvrdé kapitalistické ekonomice by tak vysáté banky nedostaly záchranu a padly. Eurozóna je takové ekonomice ale daleko, nemluvě o Řecku samotném. Tudíž otázka nyní zní, jak dlouho řecká centrální banka dokáže problémové komerční banky zachraňovat. Vše směřuje k tomu, aby bylo bankám pomoženo podobně, jako tomu bylo třeba v Irsku. Tehdy irský stát zachránil banky, aby se však následně pod vahou špatných úvěrů sám téměř zhroutil. Irsko ale dostalo mezinárodní pomoc, kterou řádně splácelo. Řecko by jistě bankám také rádo pomohlo, ale řecká státní pokladna připomíná snědený krám. A se svou současnou neústupností se Řecko může s další mezinárodní pomocí rozloučit. Pokud tedy ECB nebude chtít pomoct a řecká centrální banka nebude mít z čeho pomoct, otevírá se už jen jediná šance: Tisk vlastních peněz - drachem. Řečeno ještě jinak: O monetizaci by šlo tak jako tak, ale tím, kdo zákon poruší a dopustí se tohoto nebezpečného experimentu, by nebyla ECB, ale národní řecká centrální banka. Středečním rozhodnutím ECB je tedy Řecko o krok blíž k vystoupení z eurozóny.

To si Řecko určitě uvědomuje. Je zajímavé, že s tímto rozhodnutím přišla ECB těsně předtím, než se mají zástupci Řecka sejít s největším oponentem řecké politiky, s Německem. Je to jenom náhoda? Možná, ale každopádně lze poselství číst i takto: Atény teď buď budou poslouchat diktát, anebo půjdou k inflační drachmě.

ECB své rozhodnutí nepřijímat řecké dluhopisy jako zástavu naoko zdůvodnila tím, že údajně nesplňují svým ratingem podmínky k tomu, aby mohly být zástavou. To je pravda. Pravda ale také je, že o den dřív dluhopisy podmínky nesplňovaly zrovna tak. Rating je jen chytrá záminky. V pozadí jde o něco jiného. Spor mezi Řeckem a zbytkem eurozóny má hlubší kořeny.

Německo coby hlavní řecký věřitel chce, aby pokračovala takzvaná „trojka“ - tedy přímý dohled MMF, ECB a Evropské komise nad řeckými reformami. Je to pochopitelné. Když někam liju peníze, nechci je lít do černé díry, ale chci je kontrolovat. Jenomže to se Řecku nelíbí, kontrola mu připomíná protektorát. Na druhé straně Německo je také tvrdohlavé a odmítá kroky nové řecké vlády. Řeklo jasně, že chce, aby pokračovaly privatizace, ale nechce žádné vánoční bonusy pro důchodce, zvyšování počtu státních úředníků ani růst minimální mzdy. Zkrátka Německo tlačí na Řecko, aby na papír sepsalo kroky, které povedou ke splacení dluhu, Řecko odmítá. Německo doufá, že má na Řecko silnou pákou v podobě hrozby, že přijde o euro a padnou mu banky; čím víc však Německo tlačí, tím víc Řecko tlačí na druhou stranu.

Na trzích mezitím roste nervozita. Řecko tak vlastně skrze dopad na finanční trhy úspěšně torpeduje snahu ECB na roztočení koleček evropské ekonomiky. Řecké dluhopisy jsou v tuto chvíli jen navoněný odpad. Bez ECB ale nemají skoro žádnou hodnotu. Řecké akcie padají o 6 %. Pamatujete, jak tento týden – jen dny před touto událostí - některé zvučné americké investiční banky doporučovaly nákup řeckých akcií, protože prý jsou za babku? Nyní mají ti, kdo poslechli, „nečekané“ ztráty. A asi bude hůř.

 Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová

Autor: Markéta Šichtařová | čtvrtek 5.2.2015 15:58 | karma článku: 43.13 | přečteno: 8762x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Čelíme statistickému zkreslení

Počet lidí, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému, v roce 2023 klesl o 173.000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

16.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 45.73 | Přečteno: 10163 | Diskuse

Markéta Šichtařová

A je to tu znovu, banky mají problémy

Akciové indexy se drží na dohled rekordních maxim. Což je synonymem pro fakt, že investoři mají nasazeny růžové brýle. Je tu totiž hned několik zdrojů rizik.

5.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 45.09 | Přečteno: 11861 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Hospodářský růst jde do kopru

Jako spíš „optimistická“ zpráva bylo tiskovými agenturami prezentováno oznámení, že Škoda Auto začne v Indii vyrábět malé sportovně-užitkové vozidlo SUV s délkou do čtyř metrů,

1.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 46.08 | Přečteno: 7688 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Držím pěsti zemědělcům

Taky jste slyšeli tu řečnickou otázku, o co prý vlastně zemědělcům jde, když zisky mají pořád dobré?

19.2.2024 v 13:15 | Karma článku: 47.74 | Přečteno: 11830 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

Můj syn

Vždy jsem si přála mít tři syny. Jenže člověk míní a Osud mění. Nakonec zůstalo jen při jednom synovi.

19.3.2024 v 6:37 | Karma článku: 5.98 | Přečteno: 155 | Diskuse

Olga Medová

Útřivé

Nevstoupíš dvakrát do stejné... lavice. Lavice Dejvice, rýmovačka...Budova Fakulty architektury od Aleny Šrámkové. Plně obsazené řady. Přednášející za katedrou. Prezentace s fotografiemi.

18.3.2024 v 23:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Pavel Nitka

Jaký to je milý dědeček aneb Stářím moudrost nezískáš...

Vždyť určitě celý život pracoval, staral se o své blízké, jedl jen kvalitní potraviny a nikdy na veřejnosti nemluvil sprostě. Dokonce i mouchám vyrobil ve své dílně krmítko...

18.3.2024 v 19:20 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 333 | Diskuse

Ján Chomík

U kaderníka

Márne sa snažím spomenúť si, kedy som bol prvýkrát u kaderníka. Je to však pravdepodobne jedna z tých spomienok, ktorú moja pamäť už definitívne pochovala.

18.3.2024 v 18:37 | Karma článku: 6.55 | Přečteno: 98 | Diskuse

Josef Ulman

Ja ně prarassijskij...!

Včera jsem na jednom fóru dostal tip na video nechvalně proslulého Petra Hájka, ve kterém dělá rozhovor s Jindřichem Rajchlem.

18.3.2024 v 10:10 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 562 | Diskuse
VIP
Počet článků 679 Celková karma 46.30 Průměrná čtenost 20332

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...