Rusko: Bublina už praská…

8. 08. 2014 8:08:00
Rusko si zjevně řeklo, že nebude žádné ořezávátko, a odpovědělo na sankce EU a USA: Zakázalo dovoz ovoce, zeleniny, ryb a mléka. Obchodní válka nabírá na obrátkách. Když to tak pozoruji, skoro si říkám, jestli organizace typu OSN, WTO a podobně nezrušit: Nyní naprosto selhávají. Když nic jiného, čekala bych alespoň, že o nich bude slyšet. Místo toho zastrčily hlavy do písku. Obchodní válka přitom škodí všem ekonomikám. Na obou stranách. Kupříkladu Rusko je na evropských potravinách do určité míry poměrně závislé - jen vloni za ně utratilo 43 miliard dolarů. I Evropu to bude bolet. Rusko představuje 28 % vývozu veškerého evropského ovoce a 22 % evropské zeleniny. Třeba Polsko už teď odhaduje, že kvůli vývoji na Ukrajině a sankcím poroste polská ekonomika o 0,6 procentního bodu pomaleji, než by jinak rostla. A to zatím mluvíme jen o poslední vlně sankcí, tedy o oněch zemědělských...

Co tím chci říct? Bez ohledu na reálný dopad na obchod, ekonomiky na obou stranách jsou už nyní, jaksi „preventivně“, otřesené psychologicky. A okamžitý důsledek? Ruské akcie padají, výnosy ruských dluhopisů rostou. Ruská ekonomika směřuje do nepříjemné kombinace recese spojené s vysokou inflací. A hodně se o tom píše. Jenomže... Kdekdo sice sleduje, jak v těchto dnech padá ruská burza. Ale kdo sleduje třeba burzu řeckou? A to prosím řecká burza od poloviny června ztratila 17 %. Portugalská burza ztratila dokonce 27 %. A německý akciový index DAX se za poslední měsíc sesunul z 10 000 bodů na 9 100 bodů! V poslední době se dokonce nedařilo ani americkým akciovým indexům, nutno ale dodat, že jejich propady nebyly tak výrazné. (Americký index DJIA za poslední měsíc poklesl o necelá 4 %. A to proti evropským protějškům „nic není“.)

A jsme u jádra. Určitá korekce zdánlivě nekončícího růstu akciových trhů, po níž jsem tak dlouho volala, tím vlastně už přišla.

Na finančním trhu se mezitím do zhloupnutí spekuluje, co propad akciových indexů způsobilo. Je to tak trochu legrační: Jedni tvrdí, že největším problémem jsou vojenské střety na Blízkém východě. Vina je také svalována na bankrotující Argentinu či na problémovou portugalskou banku Banco Espírito Santo. Další si jsou jistí, že za propadem akcií stojí právě obavy z dopadů protiruských sankcí. A nezbývá než souhlasit. Jenže ten nejsilnější důvod je jiný a velmi prostý.

Málokdo si uvědomuje, že psychologický otřes, který přinesly sankce, se stal jen rozbuškou, jen poslední kapkou. A tahle poslední kapka dala poháru přetéct jen díky tomu, že se v minulých měsících akcie dostaly tak vysoko, jako ještě nikdy předtím. Nebo už se snad index DAX někdy nacházel nad magickou hladinou 10 000 bodů?

Přitom už delší dobu bylo zřejmé, že se děje cosi podivného. Například německý index ZEW, který odráží očekávání německých investorů o tamní ekonomice, letos nepoznal nic jiného než pokles. Zcela jasně se zhoršuje ekonomická nálada. Investoři, firmy i domácnosti v Německu se obávají, že největší evropská ekonomiku neudrží nastavené tempo růstu. Jenže německé akcie toho nedbaly a dál rostly jako z vody.

Jistě, mohli bychom říct, že nálada v německé ekonomice není zase až tak dramaticky špatná. Že každý propad akcií je vlastně jen skvělou příležitostí k jejich levnější koupi. Pravda. Během dalších týdnů se z tohoto pohledu akcie skutečně patrně otřepou. Jenomže týdny nejsou totéž co měsíce.

Pro příští rok je tu totiž ještě jiné a mnohem zásadnější riziko. Americká centrální banka už nebude na trhy dodávat levné peníze prostřednictvím svého stávajícího programu tištění peněz. Je nad slunce jasné, že na akciové trhy bude v příštím roce proudit méně peněz. A to bude po letošních sankcích už druhou rozbuškou v řadě.

Zkrátka a dobře, letos je to jen začátek. Pro příští rok se připravme na akciových trzích na ještě větší mazec.

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 8.8.2014 8:08 | karma článku: 46.18 | přečteno: 30031x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Návod na opravu naší ekonomiky

Když jsme před více než třiceti lety prožívali revoluci, přáli jsme si stát se součástí západu. Západní svět pro nás představoval vzor. Něco se ovšem zvrtlo.

27.3.2024 v 16:55 | Karma článku: 43.07 | Přečteno: 3091 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1573 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Čelíme statistickému zkreslení

Počet lidí, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému, v roce 2023 klesl o 173.000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

16.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 46.01 | Přečteno: 10976 | Diskuse

Markéta Šichtařová

A je to tu znovu, banky mají problémy

Akciové indexy se drží na dohled rekordních maxim. Což je synonymem pro fakt, že investoři mají nasazeny růžové brýle. Je tu totiž hned několik zdrojů rizik.

5.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 45.12 | Přečteno: 11997 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 597 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 904 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1573 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
VIP
Počet článků 681 Celková karma 45.01 Průměrná čtenost 20281

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...