Problém Evropy ještě přijde, před volbami to ale nikomu neříkejte

23. 05. 2014 8:00:00
Evropské špičky tento víkend slavily. Portugalsko totiž oznámilo, že po Irsku jako druhá země opouští záchranný mechanismus, který odvrátil zemi od bankrotu. Představitelé eurozóny ihned zasílali do Lisabonu gratulace, ve kterých vyjadřovali Portugalsku podporu k dalším reformám. Je ale k čemu gratulovat?

Portugalské HDP v současnosti meziročně klesá o 0,7 % a je dokonce o 4 % nižší než v roce 2010. Veřejný dluh země zůstává astronomický; činí 129 % HDP a je třetí nejvyšší v Evropě. Z pohledu veřejnosti je nejdůležitější nezaměstnanost a mzdy. Ty poklesly o 8 %. Nezaměstnanost sice také poklesla, ale je stále nad děsivými 15 %. A tak jako i jinde je nejděsivější u mladých lidí. Reformy, kterými se politici tolik zaklínají, přitom spočívaly zejména v tom, že co šlo prodat – tedy privatizovat - to prodali. Zvýšili daně, osekali platy a sociální výdaje. Žádný převratný zázrak. Dnes prohlašují, že splnili svůj cíl. Tímto cílem totiž je jen to, že jsou schopni znovu se dostat k levným penězům a brát si další půjčky.

Kdyby smyslem reforem bývalo bylo stabilizovat veřejné finance, nemohli by dnes Portugalci tvrdit, že cíle dosáhli. Místo toho nyní portugalští politici navrhují, že když převezmou od Evropské komise, MMF a ECB kontrolu nad svými veřejnými financemi, znovu zvýší platy a sociální dávky. Tedy znovu udělají to, co Portugalsko před pár lety uvrhlo do krize. Není se co divit: Blíží se volby. Nabízí se myšlenka, že dokonce i načasování vystoupení ze záchranného mechanismu souvisí s termínem voleb do Evropského parlamentu...

V každém případě finanční trhy na politiku nehledí. Zatímco touto dobou v roce 2011 byly 10leté státní dluhopisy na 9,51 %, tento týden byly jen na 3,85 %. Tak levně se Portugalsko nezadlužovalo celých osm let. Ještě lépe než Portugalsko je na tom Irsko. Výnosy irských dluhopisů v pondělí padaly poté, co jedna ratingová agentura zvýšila zemi rating hned o dva stupně. I zde však zůstávají fundamenty mizerné. Je racionální slavit, když má země dluh na úrovni 120 % HDP? Politici se ale už opět tváří jako mistři světa, když údajně zabránili bankrotu. Problémy eurozóny se vůbec nevyřešily. Dluh celku pouze narostl a rozprostřel se z jihu na Evropu celou. Stačí se podívat na to, že dluh eurozóny byl v roce 2008 na 70 % HDP a nyní je už nad 90 %.

Jenomže to, že se na trzích otočila karta, není důsledek jejich politik, ale toho, že ECB demonstrovala ochotu dočasně vykupovat dluhopisy předlužených států. A toho, že jsou úrokové sazby rekordně nízké. Nyní se dokonce spekuluje, že ECB udělá něco, co bylo do nedávna sci-fi, totiž že sníží své úrokové sazby do záporných hodnot. Potom se není co divit, že je zájem o portugalské dluhopisy a že je někdo ochotný zemi půjčit na deset let za 3,85 %. Prostě dnes je hlad po výnosech. Jenomže až bude mít ECB znovu své úrokové sazby kolem 3 %, což je v době konjuktury normální, za kolik se asi bude Portugalsko financovat? Bude to potom stále únosná sazba? Asi ne. Dluhová krize se v ten okamžik vrátí jako bumerang. Nic se nevyřešilo – jen to tak před volbami do Evropského parlamentu vypadá.

A jde to ještě dál. Celá krize začala s krizí trhu nemovitostí. A právě nemovitosti se už zase začínají v některých zemích Evropy přehřívat. V Británii tento týden guvernér centrální banky prohlásil, že rostoucí ceny nemovitostí jsou hrozbou pro ekonomiku. Také aby ne, když podle poslední statistiky průměrná cena rodinného domu v Londýně minulý měsíc vyskočila o 3,3 % na 593 tisíc liber, což je skoro 20 milionů korun. Na britském venkově jsou sice domy levnější, ale i tak zdražily o 3,6 % a po přepočtu se blíží 9,5 milionům. A to přitom prošly ceny korekcí. V některých zemích, jako je Rakousko či Belgie, ceny nemovitostí podle indexů korekcí ani neprošly. To signalizuje, že v těchto zemích už hoří rozbuška nových problémů. Krize se ještě vrátí. Kdo by to ale před volbami říkal? Raději se radujeme z údajného oddlužení. To se teď nosí.

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 23.5.2014 8:00 | karma článku: 47.44 | přečteno: 24165x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Návod na opravu naší ekonomiky

Když jsme před více než třiceti lety prožívali revoluci, přáli jsme si stát se součástí západu. Západní svět pro nás představoval vzor. Něco se ovšem zvrtlo.

27.3.2024 v 16:55 | Karma článku: 43.34 | Přečteno: 3262 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 35.00 | Přečteno: 1593 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Čelíme statistickému zkreslení

Počet lidí, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému, v roce 2023 klesl o 173.000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

16.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 46.03 | Přečteno: 10999 | Diskuse

Markéta Šichtařová

A je to tu znovu, banky mají problémy

Akciové indexy se drží na dohled rekordních maxim. Což je synonymem pro fakt, že investoři mají nasazeny růžové brýle. Je tu totiž hned několik zdrojů rizik.

5.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 45.12 | Přečteno: 11999 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Tomáš Flaška

Někdo tady lže

Prezident Pavel svolal schůzku opozice a koalice ohledně důchodové reformy. Záslužný čin. Nepamatuji, že by některý z jeho dvou předchůdců zkusil něco podobného. A o tom má prezidentská funkce být.

29.3.2024 v 9:13 | Karma článku: 24.90 | Přečteno: 456 | Diskuse

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 599 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 913 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 35.00 | Přečteno: 1593 | Diskuse
VIP
Počet článků 681 Celková karma 44.87 Průměrná čtenost 20282

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...