Konec června: Důchodové reformě se daří… skvěle!

26. 06. 2013 16:38:00
Dám vám hádanku: Pomalu nám končí půlroční „upisovací“ období pro lidi nad 35 let, během něhož se museli rozhodnout, zda vstoupí či nevstoupí do druhého pilíře. Vládní kampaň vysvětlující cosi o benzínu a o tom, že když si natankuji tolik a tolik litrů, stát nám neekologicky fosilní palivo ještě přidá, právě vrcholí. Premiér demonstrativně před kamerami podepsal svou smlouvu o vstupu do druhého pilíře. O čem to svědčí?

Hádáte, že to svědčí o tom, že se nám ten druhý pilíř pořád nějak nechce a nechce rozběhnout...? No – těsně vedle. Tedy on se nechce rozběhnout, copak o to. Ale právě to, že se druhý pilíř pořád nemůže rozběhnout, svědčí hlavně o tom, že se konečně dala do pohybu důchodová reforma. Ano, důchodová reforma. A pokud nechápete souvislost, s dovolením vám ji hned objasním.

Asi vám neuniklo, že o druhý pilíř důchodové reformy není zrovna dračka. Ačkoliv se na poslední chvíli ještě asi podaří přesvědčit poměrně velkou dávku lidí, stejně odhaduji, že do druhého pilíře nakonec vstoupí k poslednímu červnu jen maximálně kolem padesáti tisíc klientů – a to jsem ještě hodně optimistická. (Na konci května to bylo něco přes 30 tisíc.) To je z pohledu tvůrců druhého pilíře žalostné. A přesto to z pohledu celé důchodové reformy zase tak moc nevadí. Reforma totiž překvapivě probíhá – podle mého názoru – skvěle. Ovšem ne tím, že by snad lidé vstupovali do 2. pilíře.

Počet lidí, kteří se právě teď zajímají o to, jak spořit a investovat, je enormní. A dává to dokonalý smysl. Právě díky tomu, že se o reformě tolik mluví, si dneska snad už nikdo nemyslí, že by se o něj v důchodu stát postaral. A právě to je největší pozitivní efekt reformy. A tak všechen ten humbuk kolem penzijní reformy lidi nakopl k tomu, aby se začali nad svou budoucností zamýšlet a začali spořit sami, na vlastní pěst. Právě tím nakonec důchodová reforma vlastně probíhá – spontánně, zdola.

Někdo tedy spoří skrze stavební spoření, někdo tím, že splácí hypotéku (i to je vlastně spoření, protože každý měsíc odkládáme část výdělku, abychom na konci měli nemovitost), někdo kupováním zlata... A všechny tyhle způsoby jsou dobré a vedou ke stejnému cíli, totiž že v důchodu člověk bude mít obstojný majetek, který bude moct prodat a tím se o sebe postarat. A je skvělé, že lidé si sami hledají informace, jakými způsoby si naspořit, protože to vede k rozrůznění jejich investic. To je velmi důležité. Mnoho nebezpečných cenových bublin totiž vzniklo tak, že začal být náhle protěžován jeden konkrétní typ investování.

Nemusíme chodit daleko: Třeba celosvětovou krizi v roce 2008 odstartovala především takzvaná americká hypotéční bublina. Pochopitelně nebyla jediná, kdo za krizi mohl; nicméně byla ze všech tehdejších bublin největší. A vznikla tak, že americká centrální banka tehdy enormně snížila úrokové sazby ve snaze podpořit realitní trh. A tak ho tedy „podpořila“ – až se zadlužil každý, kdo by za „normálních“ okolností nikdy neměl mít na úvěr nárok. A až se nafoukla cenová megabublina. A až to skončilo krizí. Co tím chci říct: Je nebezpečné, když se centrálně, ať už ze strany centrální banky nebo vlády, podporuje jeden konkrétní typ investice. U nás to hypoteticky mohly být penzijní fondy, tedy pokud by se jim bývalo bylo podařilo získat důvěru obyvatel, nicméně vidíme, jak druhý pilíř dopadl, podpora se nezdařila.

Je tedy naprosto skvělé, že různí lidé vybuzení celospolečenskou diskusí o penzijní reformě investují různě. Ten do podílových fondů, ten zase do zlata. Tím si lidé na jednu stranu kumulují úspory pro stáří, na stranu druhou nedochází k tak nebezpečnému nafukování jedné konkrétní cenové bubliny u jednoho konkrétního druhu investic.

(Kratší verze tohoto textu byla originálně napsána pro Literární noviny.)

Autor: Markéta Šichtařová | středa 26.6.2013 16:38 | karma článku: 46.31 | přečteno: 17940x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Návod na opravu naší ekonomiky

Když jsme před více než třiceti lety prožívali revoluci, přáli jsme si stát se součástí západu. Západní svět pro nás představoval vzor. Něco se ovšem zvrtlo.

27.3.2024 v 16:55 | Karma článku: 43.25 | Přečteno: 3189 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1584 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Čelíme statistickému zkreslení

Počet lidí, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému, v roce 2023 klesl o 173.000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

16.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 46.02 | Přečteno: 10990 | Diskuse

Markéta Šichtařová

A je to tu znovu, banky mají problémy

Akciové indexy se drží na dohled rekordních maxim. Což je synonymem pro fakt, že investoři mají nasazeny růžové brýle. Je tu totiž hned několik zdrojů rizik.

5.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 45.12 | Přečteno: 11998 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Flaška

Někdo tady lže

Prezident Pavel svolal schůzku opozice a koalice ohledně důchodové reformy. Záslužný čin. Nepamatuji, že by některý z jeho dvou předchůdců zkusil něco podobného. A o tom má prezidentská funkce být.

29.3.2024 v 9:13 | Karma článku: 15.99 | Přečteno: 186 | Diskuse

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 598 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 910 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1584 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 498 | Diskuse
VIP
Počet článků 681 Celková karma 44.86 Průměrná čtenost 20281

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...