Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máme tu nový tunel

Někde to drhne – se „zaručenými“ zprávami o stavu světa. Tak třeba: Máme tu „epidemii smrtelně nebezpečné prasečí chřipky“. Média šílí, veřejnost šílí. Prý se máme nechat očkovat. Stát uvolňuje železnou zásobu antivirotik. A teď zpátky do reality: Každý rok napadne obyčejná chřipka zhruba 5 až 15 procent světové populace. A v České republice ročně zemře v důsledku chřipky přibližně 2000 lidí. To mimochodem představuje přibližně 2 procenta všech úmrtí. No a letošní zima prozatím podle zpráv aktuálních ke dni, kdy píšu tato slova, přinesla v důsledku prasečí chřipky 21 mrtvých.

Tak kde je ta šílená morová rána? Nechce nás tu někdo vodit za nos? Neskočila média na špek kampani farmaceutických firem, které nám chtějí vnutit zbytečné očkování?

Možná mávnete rukou – řeknete si, že když se někdo chce nechat očkovat proti falešně démonizované chřipce, která v realitě nezabíjí víc než jakákoliv jiná, jeho problém. Jenomže ne tak docela. Kupříkladu v USA bylo v roce 2008 nařízeno povinně očkovat proti chřipce všechny děti od 6 měsíců do 19 let. A to přesto, že děti do 35 měsíců věku nevytváří při očkování na chřipku žádné (!) protilátky. A přestože je toto očkování pro děti totálně neužitečné, dostane se jim do krve až 50 mikrogramů rtuti, co padesátkrát překračuje u nejmenších z nich bezpečný denní limit. Nebo se jim dostane do krve takzvaný skvalen, u něhož je prokázáno, že způsobuje syndrom války v Zálivu a aktivuje u citlivějších jedinců autoimunitní onemocnění. Takže se vlastně dětem povinně škodí. Ale výrobce vakcíny se napakuje.

A to ani nemluvím o oné „uvolněné železné zásobě anitivirotik“. Ve skutečnosti americký úřad pro léčiva (obdoba našeho SÚKL) již varoval, že lidé, zejména pak děti, užívající Tamiflu mohou být ve zvýšeném riziku rozvinutí depresí a následných sebevražd - to po zkušenostech z různých států světa s řadou nevysvětlitelných sebevražd. Troufám si tvrdit, že stávající hysterie kolem prasečí chřipky je jenom plodem dobře vykalkulovaného PR farmaceutické lobby. Ale veřejnost a média dokonale naletěli.

A stejná virtuální realita je kolem nás, kam se podíváme.

Opět dnes, kdy píšu tato slova, se index pražské burzy PX tváří, kdoví jak úžasně se ekonomice nedaří, neboli mírně roste. A euro k dolaru mírně posiluje. Divné. Opravdu podivuhodné. Je podivuhodné, jak jsou finanční trhy v klidu – když pod povrchem to vře.

A vře to ve hloubce tak, že ze sopky se už valí dým. Ale málokdo mu věnuje pozornost. Jak příznačné. Vesuv taky nejdřív jen tak trochu čoudil. A Pompejané ho ignorovali. Tou sopkou je Španělsko. V poslední době o Španělsku ve srovnání s předešlými měsíci moc neslýcháme, není-liž pravda? To proto, že výnosy španělských státních dluhopisů momentálně oscilují plus mínus kolem 5 procent, tedy dost daleko o 7procentní hranice, která je považována za hranici, od které výš již výnosy dluhopisů (představující vlastně úroky ze státního dluhu) už nejsou udržitelné. No jo, ale proč jsou výnosy tak nízko? (To už se investoři většinou neptají.) Obyčejně výnosy dluhopisů jsou nízko – neboli ceny jsou vysoko – tam, kde je po dluhopisech poptávka. Neboli kde je někdo kupuje. Kde někdo státu půjčuje. Takže kdo španělské státní dluhopisy vlastně kupuje?

Kupuje je takzvaný španělský Rezervní fond sociálního zabezpečení. Což je v podstatě něco jako státní centralizovaný španělský penzijní fond. A tento fond už investoval 90 % ze svých 65 miliard eur na výkup španělských státních dluhopisů. Neboli Španělsko začalo potichounku a nenápadně dlužit samo sobě. Použilo svůj centrální penzijní fond na nákup odpadu, který nikdo jiný nechtěl. Jistě, dá se na to namítnout, že i penzijní fondy jiných zemí nakupují národní státní dluhopisy, a když to postavíme do takového světla, dokonce to vypadá perfektně normálně. Až na to, že taková optika skřípe. Tak třeba v případě České republiky a českých státních dluhopisů nemá stát nejmenší problém přilákat kupce ze zahraničí, prodat dluhopisy domácím bankám a domácnosti mu dokonce mohou doslova utrhat ruce, když se koná emise takzvaných „Kalouskových dluhopisů“. A ti všichni si české státní dluhopisy kupují z vlastní vůle.

Jenomže španělský fond španělské dluhopisy koupil, protože musel: Stát rozhodl. A byl prakticky jediný, kdo je kupoval. Povinné koupení nechtěného odpadu za peníze pro důchodce – tomu se říká vytunelování důchodového systému. Pokud Španělsko nakonec skončí jako Řecko, tedy pokud více či méně zbankrotuje a bude muset část svého dluhu odepsat, pak prostě důchodci o peníze pro ně připravené přijdou. No a odpis španělského dluhu je každým dnem pravděpodobnější. Proč? Protože státní fond již do španělských toxických dluhopisů investoval 90 % svých peněz. Takže peníze brzy dojdou. A dluhopisy brzy nebude mít kdo vykupovat. Neboli ocitneme se zase tam, kde jsme byli v době, kdy se o Španělsko mluvilo. A to všechno musíme dokořenit ještě jednou ingrediencí: Totiž Španělsko začíná sociálně kypět. Jak to asi už teď rozlícená veřejnost ponese, až pochopí, že její důchody byly vytunelovány?

Ale otázka, která zajímá nás, pochopitelně zní, co to znamená pro nás. A tím se zase vracíme na počátek. Euro sílí. Akcie rostou. Má snad někdo dojem, že finanční trhy pravdivě zrcadlí stav dnešní eurozóny?  Nebo spíš jen naletěly PR kampani evropských politiků…? Řekla bych, že za b) je správně.

Tak čemu věřit? Snad jenom sám sobě a svému vlastnímu logickému uvažování. (A propos: Když to tak beru kolem a kolem, doufám, že prezidentské volby se vážně konají a taky nejsou jen nějakým šetřičem obrazovky v Matrixu…?)

(Kratší verze tohoto textu byla originálně napsána pro Literární noviny.)

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 25.1.2013 8:07 | karma článku: 42,97 | přečteno: 6503x
  • Další články autora

Markéta Šichtařová

Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

23.4.2024 v 9:39 | Karma: 42,70 | Přečteno: 2727x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Digitální měna centrálních bank se stala realitou

V poslední době se vyrojila řada více či méně přesných či zmatených zpráv o tom, jak digitální měny centrálních bank (CBDC) začínají být uplatňovány na mezinárodním poli. To chci uvést na pravou míru.

18.4.2024 v 9:56 | Karma: 35,29 | Přečteno: 1972x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Cesta do pekla aneb zvažuje se nová daň

Nepřestává mě fascinovat, s jakým nadšením lidé volají po nových daních, aniž by si uvědomili, že napříště mohou být na řadě. Okřídlené „nesuď a nebudeš souzen“ bych parafrázovala jako „nevolej po vyšších daních a nebudeš zdaněn.“

14.4.2024 v 15:04 | Karma: 38,57 | Přečteno: 2645x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Z tohoto důvodu energie zůstanou drahé

Symbolem zeleného tažení Evropy je koncept emisních povolenek. Nebo jinak řečeno: Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem EU pro pokus o snížení emisí skleníkových plynů.

6.4.2024 v 8:00 | Karma: 40,36 | Přečteno: 2281x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Návod na opravu naší ekonomiky

Když jsme před více než třiceti lety prožívali revoluci, přáli jsme si stát se součástí západu. Západní svět pro nás představoval vzor. Něco se ovšem zvrtlo.

27.3.2024 v 16:55 | Karma: 45,19 | Přečteno: 5374x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Arizonští poslanci schválili zrušení 160 let starého zákona zakazující potraty

25. dubna 2024  6:54

Zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů v americkém státě Arizona ve čtvrtek schválili zrušení zákona...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

  • Počet článků 685
  • Celková karma 43,58
  • Průměrná čtenost 20184x
Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články