Důchody se staly nereformovatelné. Na desetiletí.

14. 12. 2012 8:00:00
Když chtějí děti před spaním vyprávět pohádky na dobrou noc, už několikátý den v řadě si vždycky vzpomenu na pohádku o pasáčkovi ovcí. O tom, který chtěl být „důležitý“. A tak se pokaždé krátce poté, co vyhnal ovce na pastvu, rozběhl zpátky do vesnice a bez dechu volal: „Pomóóóc! Vlk!“ Vesničané mu to poprvé i podruhé baštili. Ale když pochopili, že si z nich pasáček jen střílí, příště nad tím mávli rukou. Mávli rukou i ten den, kdy vlk přišel doopravdy. Pasáčkovi už nebylo pomoci; prostě tak dlouho chodil se džbánem pro vodu, až se ucho utrhlo. (Vida, další užitečné přísloví, které mě napadá.)

Pořád tu pohádku nemohu vyhnat z hlavy. Naše podvědomí je mocné; i pokusila jsem se na tu záhadu přijít. Co jenom mi onoho nešťastného pasáčka tolik připomíná, že ho nemohu vystrnadit?

Došlo mi to, když už třetí penzijní fond, Aegon, člen jedné z největších světových společností v oblasti životního pojištění a penzijního připojištění, oznámil, že vzdává účast ve druhém pilíři penzijní reformy. No jasně, to je ta asociace! Je to snadné: Tak dlouho si politici zahrávali s trpělivostí veřejnosti a strašili ji důchodovou reformou, až se důchodová reforma stala dost možná i na deset či dvacet let naprosto neprosaditelná. Už to s ní můžeme rovnou zabalit. Už nemá valnou šanci ani u fondů, ani u veřejnosti.

Zdá se vám to jako příliš silné tvrzení? Tak vezměte v úvahu následující:

Dnešní opozice se nechala slyšet, že pokud se po volbách dostane k moci, druhý pilíř zase zruší. Jeden z nejhloupějších nápadů posledních let. A to říkám já – kritik druhého pilíře už z celkem dávných dob, kdy kritizovat druhý pilíř ještě nebylo módou, ale společenským přestupkem. Proč hloupý nápad? Protože prosperita země stojí a padá se stabilitou jejích zákonů a ekonomického prostředí. Tedy přesně s tím, co my nemáme. (Hádejte, proč je naše recese jedna z nejhlubších ve střední Evropě?) Začalo to už se stavebním spořením a s pokusem ministerstva financí zadupat ho do země likvidací státního příspěvku. Stavební spořitelny tehdy machrovaly: „Stavebko mají stovky tisíc domácností. To si nikdo zrušit netroufne.“ Troufnul. Ústavní soud sice prohlásil, že už jednou uzavřené smlouvy jsou nedotknutelné a stát musel lidem peníze vrátit (s jistou dávkou hrdosti připouštím, že ve svém zdůvodnění se ústavní soud opíral i o analýzu z dílny mé mateřské společnosti), ale precedens už byl na světě. Totiž na světě byla myšlenka, že zdánlivě nedotknutelné není nedotknutelné.

Pak stát sáhnul na opět zdánlivě nedotknutelné podpory pro solárníky. A teď opozice hřímá, že sáhne na druhý pilíř. Na ten, do kterého bychom měli vstupovat na celý život.

Nejde o to, zda s ním souhlasíme nebo nesouhlasíme. Zrovna tak jako nebylo podstatné, zda se nám líbí či nelíbí stavební spoření. Jde o princip. Veřejnost ten princip pochopila: „Na nic nespoléhej. Neexistuje nedotknutelné tabu. Stát může všechno. I porušit své vlastní zákony.“ Jenomže penzijní reforma založená na penzijních fondech je všechno jen ne krátkodobá rozdělávka. Je to úmluva na celý život. Ale veřejnost už pochopila: Přesně takovou úmluvu stát poruší.

Takže až přijde další vláda a vytasí se s nějakou jinou penzijní reformou (reformou té stávající reformy), veřejnost už bude vědět: „Ááá, další podvod na nás. Zase to vydrží dva roky.“ Pokud ta reforma reformy bude dobrovolná jako nynější druhý pilíř, nikdo se jí účastnit nebude. Pokud bude povinná, taktéž se jí „skoro nikdo“ účastnit nebude, protože lidé si budou hledat cestičky, jak se z té povinnosti vyvléknout. Třeba tím, že se jen naoko nechají zaměstnat za minimální mzdu, aby z ní museli platit co nejmenší díl do fondů.

Důchody se tím do značné míry staly nereformovatelné. Na desetiletí.

(Kratší verze tohoto textu byla originálně napsána pro Literární noviny.)

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 14.12.2012 8:00 | karma článku: 42.66 | přečteno: 6328x

Další články blogera

Markéta Šichtařová

Návod na opravu naší ekonomiky

Když jsme před více než třiceti lety prožívali revoluci, přáli jsme si stát se součástí západu. Západní svět pro nás představoval vzor. Něco se ovšem zvrtlo.

27.3.2024 v 16:55 | Karma článku: 43.42 | Přečteno: 3311 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 35.05 | Přečteno: 1597 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Čelíme statistickému zkreslení

Počet lidí, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému, v roce 2023 klesl o 173.000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

16.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 46.03 | Přečteno: 11003 | Diskuse

Markéta Šichtařová

A je to tu znovu, banky mají problémy

Akciové indexy se drží na dohled rekordních maxim. Což je synonymem pro fakt, že investoři mají nasazeny růžové brýle. Je tu totiž hned několik zdrojů rizik.

5.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 45.12 | Přečteno: 12001 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 93 | Diskuse

Tomáš Flaška

Někdo tady lže

Prezident Pavel svolal schůzku opozice a koalice ohledně důchodové reformy. Záslužný čin. Nepamatuji, že by některý z jeho dvou předchůdců zkusil něco podobného. A o tom má prezidentská funkce být.

29.3.2024 v 9:13 | Karma článku: 27.01 | Přečteno: 599 | Diskuse

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 599 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.87 | Přečteno: 915 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 35.05 | Přečteno: 1597 | Diskuse
VIP
Počet článků 681 Celková karma 44.88 Průměrná čtenost 20282

Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...