Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vstoupit do penzijního fondu, či nevstoupit?

Čas od času se stane, že oči pro stromy nevidí les. Že se média starají, zda paní Nováková pokousala jezevčíka, nebo zda jezevčík pokousal paní Novákovou. A tak nám uniká, že se taky občas dějí věci poněkud většího formátu.

Uniklo nám třeba i to, jakou Slováci dali Čechům dokonalou školu.

Češi mají jednu ohromnou výhodu: Mají dlouhodobě natolik neschopné vlády, že se v posledních letech nezmohli na žádnou reformu či počin učiněný skutečně od podlahy. Na rozdíl od agilních Slováků nezvládli přijmout euro. (Zaplaťpámbu.) Na rozdíl od akčnějších Slováků si dali načas s penzijní reformou. (Zaplaťpámbu.) Mohli tedy plně docenit význam moudra, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Takže se Češi mohli při plánování důchodové reformy poučit ze slovenských chyb. Ne snad, že by si ze slovenského příkladu vzali ponaučení politici, kteří nakonec českou penzijní reformu odklepli; ti mnohé slovenské chyby vesele opakují. Mohou si ho ale vzít lidé. Mohou si ho vzít z toho, co se před pár dny na Slovensku přihodilo.

Spíš než co Slováci před pár dny schválili, možná nejprve stojí za pozornost, proč to schválili. Totiž čtveřice středoevropských zemí zreformovala své penzijní systémy a založila je na spoření v penzijních fondech proto, aby byl systém udržitelný a aby veřejné finance rostoucí počet důchodců unesly. Aha. Ovšem zreformovaný slovenský penzijní systém vytvářel po svém zavedení tak ohromné deficity, že Slováci byli v minulosti už dvakrát nuceni svůj povinný fondový druhý pilíř otevřít a umožnili lidem ho zcela opustit. Tím už v minulosti ohromně posílil slovenský průběžný systém. Ano, ten zatracovaný průběžný systém, který měl být přechodem na fondový systém co nejvíc zašlapán do země, se najednou začal posilovat, neb to po zavedení fondů jaksi nefungovalo.

Jenomže ne dost na tom. Úpravy malé i větší neustále pokračují. Od roku 2008 už stihly pilné slovenské včeličky učinit na svém důchodovém systému 21 úprav. Tolikrát se nestihne ani Pikora při cestě z Prahy do Calais rozjet se zapnutou ruční brzdou. No a právě nyní série změn vrcholí dalším, dvaadvacátým počinem. A to prosím u systému, který byl původně v každé zemi zaváděn jako „neměnný“. Vláda otevírá takzvaný druhý povinný pilíř potřetí. Kdo si bude přát, může jej v období od září do ledna opustit. Ačkoliv původně platilo, že kdo vstoupí, je uvězněn již trvale. To proto, že stát nemá peníze. A tak si je chce „vypůjčit“ u soukromých fondů.

Vláda Roberta Fica si taktéž povšimla, že fondy všech společností svým klientům peníze nevydělávají, ale naopak prodělávají. V průměru totiž za šest let své existence penzijní fondy nepokryly ani inflaci, která prozatím v roce 2012 není na Slovensku nikterak závratná. Ano, čtete dobře: Po Maďarsku je Slovensko ve střední Evropě už druhou zemí, kde fondy v průměru lidem svěření peníze nezhodnocují, ale znehodnocují. Reálně po šesti letech je ve fondech méně, než do nich klienti fondů na počátku povinně vložili. Kdyby bývali Slováci vložili své úspory na termínový vklad místo do penzijního fondu, měli by dnes víc. A to je prosím termínový vklad jeden z nejhorších nápadů, jak si vydělat.

Podstatný je princip: V celé střední Evropě se penzijní reformy zaváděly jako definitivně platné, neměnné, měly přetrvat desítky roků. Jenom tak totiž člověk, který se rozhoduje, zda do systému vstoupit, se vůbec může rozhodnout, protože ví, co ho čeká; ví, jak bude systém vypadat ode dneška za 20 let. 22 slovenských změn během krátké doby, od roku 2008, je ovšem naprosto zásadních a zcela mění podobu systému. Ten dnes běží podle jiných pravidel než v době, kdy do něj (původně povinně) jeho klienti v roce 2008 vstupovali. Slovensko je přitom ze čtveřice zemí už třetí zemí, která umožnila lidem v rozporu s původním plánem systém opustit. Česká republika to dosud nestihla jen proto, že ještě druhý pilíř nestihla ani spustit.

Když to spojíme s tím, že pro další roky hrozí v celé Evropě o něco vyšší hladina inflace, zdá se rozumnější investovat raději například … například do státních dluhopisů než do druhého pilíře: Zaprvé je reálný výnos dluhopisů vyšší, zadruhé jsou dluhopisy likvidnější a tedy méně rizikové než fondy. Pro Čechy, kteří již brzy budou postaveni před zásadní volbu vstoupit či nevstoupit, z toho plyne skvělé ponaučení.

(Tento text byl originálně napsán pro Literární noviny.)

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 24.8.2012 8:00 | karma článku: 47,79 | přečteno: 22569x
  • Další články autora

Markéta Šichtařová

Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

23.4.2024 v 9:39 | Karma: 43,77 | Přečteno: 3496x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Digitální měna centrálních bank se stala realitou

V poslední době se vyrojila řada více či méně přesných či zmatených zpráv o tom, jak digitální měny centrálních bank (CBDC) začínají být uplatňovány na mezinárodním poli. To chci uvést na pravou míru.

18.4.2024 v 9:56 | Karma: 35,52 | Přečteno: 2029x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Cesta do pekla aneb zvažuje se nová daň

Nepřestává mě fascinovat, s jakým nadšením lidé volají po nových daních, aniž by si uvědomili, že napříště mohou být na řadě. Okřídlené „nesuď a nebudeš souzen“ bych parafrázovala jako „nevolej po vyšších daních a nebudeš zdaněn.“

14.4.2024 v 15:04 | Karma: 38,71 | Přečteno: 2688x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Z tohoto důvodu energie zůstanou drahé

Symbolem zeleného tažení Evropy je koncept emisních povolenek. Nebo jinak řečeno: Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem EU pro pokus o snížení emisí skleníkových plynů.

6.4.2024 v 8:00 | Karma: 40,38 | Přečteno: 2311x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Návod na opravu naší ekonomiky

Když jsme před více než třiceti lety prožívali revoluci, přáli jsme si stát se součástí západu. Západní svět pro nás představoval vzor. Něco se ovšem zvrtlo.

27.3.2024 v 16:55 | Karma: 45,20 | Přečteno: 5392x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Velitelé jsou svině, moji rotu zničili. Ukrajinci hasí průlom v Donbasu

26. dubna 2024  14:54

Premium Zatímco Rusové rozšiřují průnik kolem strategicky položeného městečka Očeretyne, Ukrajinci řeší,...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  14:05

Tématu Green Dealu a jeho možné revize se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

  • Počet článků 685
  • Celková karma 43,34
  • Průměrná čtenost 20184x
Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články